• DOLAR
  8,4047
  %-0,28
 • EURO
  10,1808
  %-0,94
 • ALTIN
  507,39
  %-1,35
 • BIST
  1.461
  %0,29
MHP’Lİ SEDEF; MADENCİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ!

MHP’Lİ SEDEF; MADENCİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ!

Milliyetçi Hareket Partisi Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, uzun yıllardır Sorgun ilçesinde faaliyet gösteren Sorgun Yeni Çeltek Kömür işletmesinin ilçenin ekonomisine ciddi katkı sağladığını ve istihdam açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “İşten çıkartılan madenci kardeşlerimizin yanındayız” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, İşletmenin ismi değişerek Yeni Anadolu Madenciliğe devrinden sonra, madende çeşitli sıkıntılar yaşanmaya başladığını savunarak, yazılı açıklamasında şu ifadelerde bulundu.

“İşletmenin,  Anadolu Madencilik tarafından taşeron firma olan ‘’Havza Maden Ltd. Şti.’’ne devrinden sonra ayyuka çıkan sıkıntılar, bizlere de ilçe teşkilatlarımız aracılıyla iletildi.  Bu konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’in cevaplaması üzere 11.09.2019 tarihinde Meclis Başkanlığı’na soru önergesi vermiştik.

Yapılan Jeolitik çalışma sonrasında şirketin yer altı madencilik işini askı ya alacağı yönünde duyumumuzu Sayın Bakan’a sorduk.  Aldığımız cevap ise ‘’ Söz konusu şirket, Türk Ticaret Kanunu ve ikincil mevzuatına göre kurulmuş Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun (TKİ) %16 hisse payının bulunduğu özel bir teşebbüs olup, önergede bahsedilen ruhsatı şirkete ait Sorgun sahasında ve şirkete ilişkin tüm faaliyetler şirketin yönetim kurulu kararına istinaden yürütülmektedir’’ şeklinde özensiz ve sorduğumuz sorulara cevap vermeyen şekilde hazırlanmış ve şahsıma gönderilmişti.

Bu gün geldiğimiz noktada taşeron şirket yer altı çalışmalarını durdurmuş ve 136 işçi kardeşim kara kışta kapı dışarı edilmişlerdir.

Bu çok üzücü bir durumdur ve kabullenmek ise mümkün değildir. Her birinin eşi, çoluğu çocuğu, bakmakla yükümlü olduğu insanlar var. Okula göndermek zorunda oldukları evlatları var. Kara kışın ortasında insanları işsiz bırakmak, kapı dışarı etmek O şirketin yönetim kurulunun vicdanına sığıyor mu diye de sormak gerekir.

Milliyetçi Hareket Partisinin Yozgat Milletvekili olarak tüm teşkilatlarımız ve belediyemiz ile birlikte madenci kardeşlerimizin yanındayız. Bu soğukta, maden ocaklarının önünde verdikleri ekmek mücadelesinin destekçisiyiz, takipçisiyiz. Sayın Bakan ve Şirketin Yönetim Kurulu üyelerinden bu mağduriyetin biran önce sonlandırılmasını talep ediyoruz. Unutulmasın ki ‘’Ekmekle oynayanın ekmeği ile oynanır.”

Bu arada Bakanlıktan gelen yazılı cevapta ise, “Söz  konusun şirketin Türk Ticaret Kanunun ve ikincil mevzuatına göre kurulmuş Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun %16 hisse payının bulunduğu özel teşebbüs olup, önergede bahsedilen ruhsatı şirkete ait Sorgun sahasına ve şirkete ilişkin tüm faaliyetler şirketin yönetim kurulu kararlarına istinaden yürütülmekte” olduğu belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM