• DOLAR
  8,3619
  %-0,90
 • EURO
  9,9363
  %-1,00
 • ALTIN
  488,32
  %-0,78
 • BIST
  1.400
  %0,48
MİKORİZA MANTARI İLE ŞEKER PANCARI VE SOĞAN DEMONSTRASYONU EKİMİ YAPILDI

MİKORİZA MANTARI İLE ŞEKER PANCARI VE SOĞAN DEMONSTRASYONU EKİMİ YAPILDI

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat il genelinde doğada tabii bir şekilde bulunan mikoriza mantarı, steril ortamda doğal yollarla çoğaltılarak son yıllarda tarımsal üretimde kullanılıyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, “Mikoriza Mantarları bitkinin daha fazla su ve besinden yararlanmasını sağlarken bitkiden karbon alır. Böylece üretimde doğada karbon salınımını da azaltır. Mikoriza mantarı tamamen doğal yollarla verim kaliteyi artırdığından çevreye dost mikroorganizmadır” dedi.

Yozgat Merkez ve Aydıncık ilçelerinde Şeker Pancarı ve soğanda mikoriza mantarının verime etkisini çiftçilere göstermek amacıyla demonstrasyon ekimleri yapıldı.

Yapılan çalışma ile ilgili bilgi veren Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya,”Doğada tabii bir şekilde bulunan mikoriza mantarı, steril ortamda doğal yollarla çoğaltılarak son yıllarda tarımsal üretimde kullanılmaya başlanmıştır.

Mikoriza Mantarı, faydalı toprak mikroorganizmaları sınıfından mikron büyüklüğünde spor mantarlarıdır. Bitki köklerine yapışarak yaşayan mikoriza mantarları, bitkinin kök sisteminin gerçek bir uzantısı gibi daha fazla kök salmasını sağlayarak bitki köklerin giremedikleri ve uzanamadıkları yerlere girmekte, orada bulunan bitki besin elementlerinin ve suyun bitki tarafından daha fazla alınabilmesini sağlamaktadırlar. Topraktan daha fazla besin ve su alımına bağlı olarak üretimde verim ve ürün kalitesi artmaktadır.

Mikoriza Mantarları bitkinin daha fazla su ve besinden yararlanmasını sağlarken bitkiden karbon alır. Böylece üretimde doğada karbon salınımını da azaltır. Mikoriza mantarı tamamen doğal yollarla verim kaliteyi artırdığından çevreye dost mikroorganizmadır. Küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin etkilerini yoğun bir şekilde hissettiğimiz bu dönemde çevresel olarak ülkemiz ve dünyamız açısından büyük önem taşımaktadır.

Mikoriza mantarının tarımda kullanımı ile ilgili daha önceki yıllarda yaptığımız deneme ve demonstrasyon çalışmalarımızda; şeker pancarında dekara % 10, soğanda ise % 18 verim artışı sağlanmıştı.

Çiftçilerimizin bu uygulamayı birlikte yapıp gözlemleme talepleri oldu. Bunun üzerine teknik elemanlarımız kontrolünde 2 İlçemizde mikoriza mantarı ile soğan ve şeker pancarı ekim yapıldı. Demonstrasyon tarlaları, iki kısma ayrılarak yapılan ekimde bir kısma çiftçinin normal tohumuyla diğer kısma ise mikoriza mantarıyla kaplanmış tohumla ekim yaptık.

Yapılan uygulamalardaki ekilen ürünler üretim sezonu boyunca çiftçi ile birlikte takip edilecek,  sulama çaplama ilaçlama gibi bakımları zamanında yaptırılacak olup hasatları çiftçilerimizle birlikte yapılarak sonuçlar çiftçilerimize ve kamuoyuna duyurulacaktır.”

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM