• DOLAR
  %0,09
 • EURO
  %1,11
 • ALTIN
  %0,73
 • BIST
  %1,17
MİKROÇİP UYGULAMA UYARISI

MİKROÇİP UYGULAMA UYARISI

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce sahipli kedi ve köpeklere mikroçip uygulamasına devam ederken, uygulama 31 Aralık 2022 tarihinde sona erecek.

Sahipli kedi ve köpeklere mikroçip uygulaması tüm İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile Serbest Veteriner Hekimler tarafından yapılırken, sahipli tüm kedi ve köpeklerin yıl sonuna kadar kayıt altına alınacak.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, yıl sonuna kadar kayıt altına alınmayan sahipli kedi ve köpek sahiplerine 5199 sayılı kanun gereği idari para cezası uygulanacağı ve 1 Ocak 2023 yılından sonra da cezanın ödendikten sonra çip takma işlemi yapılacağını uyarısı yaptı, Mikrocip takılmayan sahipli bir hayvanın evden kaçması durumunda ilgili belediyeler tarafından en yakın hayvan barınağına teslim edileceğini söyledi.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmelik ile birlikte sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takma zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Özkaya, “Bu çerçevede mikroçip uygulamasıyla Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET) hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, hayvan sahibinin adı, bulunduğu il, ilçe, köy/mahalle bilgileri ile acil durumda ulaşılabilecek kişi bilgileri kaydedilecek. Uygulama ile birlikte hem hayvanların kayıt altına alınması hem de oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçilmesi hedeflenecek” açıklamasında bulunmuştu.

Uygulama tüm İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile Serbest Veteriner Hekimler tarafından yapılmakta olup, sahipli tüm kedi ve köpekleri yıl sonuna kadar kayıt altına alınması planlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM