• DOLAR
  13,5922
  %-0,58
 • EURO
  15,4346
  %-0,59
 • ALTIN
  778,35
  %-0,01
 • BIST
  1.810
  %0,05
MİLLET KIRAATHANESİ AÇILDI

MİLLET KIRAATHANESİ AÇILDI

Günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş kıraathane kültürünü yaşatacak olan mekanda, gençlerin kitap okuyup, hoş sohbetler edebileceğini ve internet hizmetinden de yararlanabileceği Boğazlıyan KOP Millet Kıraathanesi törenle açıldı.

Gençlerin sosyal, kültürel, sanatsal alanda dolu dolu vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla Konya Ovası Proje Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından “KOP Okuyor” program kapsamında finanse edilen ve Boğazlıyan Kaymakamlığı tarafından yürütülen proje kapsamında Boğazlıyan’a kazandırılan Millet Kıraathanesi düzenlenen törenle açıldı.

İlçe Kaymakamı Davut Sinanoğlu, kurum müdürleri ve öğretmenlerin katılımı ile gerçekleştirilen açılışta Millet Kıraathanesi’ni Boğazlıyan’a kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Kaymakam Sinanoğlu, “Bizler, gençlerimizin medeniyet şuuruna sahip, çağın gereklerini doğru okuyabilen, insanlığa değer katabilecek, özgüvenli ve ahlaklı bireyler olarak yetişmesi için her türlü imkânı hazırlamakla mükellefiz. O yüzden; KOP Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen proje ile Kaymakamlığımız ve Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin takviyesiyle Boğazlıyan’a Millet Kıraathanesi’ni kazandırdık” dedi.

Millet Kıraathanesinde yaklaşık 4 bin kitap bulunduğunu aktaran Kaymakam Sinanoğlu, “Kitap takviyeleriyle beraber bu sayıyı 10 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Çocuklarımız, gençlerimiz ve kitapseverler buraya gelsinler yararlansınlar. Okuyan ve araştıran bir nesile ihtiyacımız var. Boğazlıyan’ımıza hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

Millet Kıraathanesi projesinin Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerinde hassasiyetle durduğu bir konu olduğunun altınızı çizen Kaymakam Sinanoğlu, “Günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş kıraathane kültürünü yaşatacak olan mekanda, gençler kitap okuyup, hoş sohbetler edebilecek ve internet hizmetinden de yararlanabilecekler. Kıraathane kültürü çok eskiye dayanan bir kültür. Boşa vakit geçirmeyi hoş görmeyen, her vakti değerlendirmeyi yeğleyen ecdadımızın oluşturduğu bir kültür bu. Tabii eski kıraathane kültürü yerini farklı uygulamalara bıraktı. Bu kültür sadece oyun oynanan kahvehane kültürüne dönüştü. İnşallah burası bu kültürün gerçek anlamda yaşatıldığı, gençlerimizin birbirleriyle hasbihal ettiği, kitap okuduğu, zamanlarını kaliteli değerlendiği bir mekan olacak” ifadelerinde bulundu.

Konuşmaların ardından kurdelesi kesilen Boğazlıyan KOP Millet Kıraathanesi hizmete açıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM