• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Milletvekili Sedef; Sıkıntıları Anlattı

Milletvekili Sedef; Sıkıntıları Anlattı

 

MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, “Çiftçimizi desteklememiz, köylerimizin boşalmasını engellememiz gerekmektedir. Yozgat’ta bu durumu canlı canlı yaşıyoruz. Köylerimiz boşalıyor.  Şehir merkezleri ve büyükşehirlere yaşanan bu göçü durdurabilmenin yolu da tarımdaki yüksek girdi maliyetlerini düşürmek olacaktır” dedi.

MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, TBMM grubu adına yaptığı konuşmada, tarımla ilgili sorunları dile getirdi.

Tarımda istisnasız hemen herkesin şikâyetçi olduğu en büyük sorunun ise yüksek girdi maliyetleri olduğunu belirten Sedef, “Ürettikçe zarar eden çiftçi girdi fiyatlarındaki artışa yetişemeyince üretimden kaçmaktadır” dedi.

“Bu nedenle Türkiye birçok tarım ürününü ithal ederken arazilerimiz ise boş durmaktadır” diyen Sedef, “Tarımsal üretimdeki bu yüksek girdi fiyatları nedeniyle üretim maliyetleri yükselmekte, Türk çiftçisi yabancı ülkelerin üreticileriyle rekabet edememektedir.  Çiftçimizi desteklememiz, köylerimizin boşalmasını engellememiz gerekmektedir. Seçim Bölgem Yozgat’ta bu durumu canlı canlı yaşıyoruz. Köylerimiz boşalıyor.  Şehir merkezleri ve büyükşehirlere yaşanan bu göçü durdurabilmenin yolu da tarımdaki yüksek girdi maliyetlerini düşürmek olacaktır.

Çiftçimize sağladığımız mazot desteği yerine, tarımda kullanılan mazot, özel tüketim vergisinden muaf tutulsa olmaz mı? Bizce, tarımda kullanılan mazotun özel tüketim vergisinden muaf tutulması, şuan var olan mazot desteğinden daha fazla çiftimize katkı sağlayacaktır.

Üretim maliyetlerinin düşürülmesinde öncelikle yapılacak olan üretimin temel girdileri ( mazot, gübre, ilaç, tohum, fide, fidan, yem ve tarımsal elektrik) üzerindeki vergi yükü kaldırılmalıdır. Tarımsal destekler artırılarak devam etmelidir” diye konuştu.

Eğitim sistemine de değinen Sedef, şunları aktardı.

“Milli Eğitim Bakanlığımız, uzunca bir süredir eleştirilen, 16 yılda 7 bakan değiştirmiş ve buna bağlı olarak da sık sık sistem değişikliği yapmış, son bakan ile de beklentilerin arttığı bir kurum olmuştur. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak, Milli Eğitim alanında en büyük sorunun öğretmenlerimizin durumu olduğunu düşünüyoruz.

Öğretmen açığı Türkiye’de eğitim sisteminin kalitesini zedelemektedir. Bakanlık bünyesinde yüzde 11’e yakın norm kadro açığı bulunduğunu Bakan Bey, Plan Bütçe sunumunda açıkladı. Türk Milli Eğitim sisteminin en büyük sorunlarından olan öğretmen açığı ve atanamayan öğretmenler meselesi eğitim sistemimizin akıbeti açısından düşündürücüdür. Atanamayan öğretmenlerin tamamının kademeli olarak atanmasını sağlayacak şekilde kadro ihdası yapılması gerekmektedir.”

Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, “Bir diğer konu ise ziraat mühendisi, veteriner hekim ve gıda mühendislerinin atama problemleri. Bu kişilerin istihdam edilmesine sadece bir işsizlik ve istihdam sorunu olarak bakamayız. Bu konu aynı zamanda hükümetin gıda güvenliğine yaklaşımını da ortaya koymaktadır.

Söz konusu gençlerimiz gıda güvenliğini artırmak ve daha sağlıklı ürünlerin üretilmesine, tüketilebilmesine imkân tanımak için eğitim almıştır.

Üretimde kalitenin artırabilmesi için büyük önem arz eden bu mühendislikler ile ilgili olarak dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba:‘’Biz görevimizi yapıyoruz ziraat mühendisi, veteriner hekim ve gıda mühendislerinin istihdamı için 9 Şubat 2018 de 10 bin 551 kişin Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığı ailesine katılmasına yönelik gerekli kuruluşlara yazılarımızı yazdık. Bir şey söylüyorsak doğrudur’’ demişti.  Devlette devamlılık esastır; devlet milleti için vardır. Bu açıklamadan sonra umutlanan mühendis kardeşlerimiz bir an önce somut adımlar beklemektedir” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM