• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %-0,04
 • ALTIN
  %0,00
 • BIST
  %0,33
MİLLİ EKONOMİYE MİLYONLUK KATKI

MİLLİ EKONOMİYE MİLYONLUK KATKI

Boğazlıyan’ın hasretle beklediği Uzunlu Barajı’nda kapalı sulama sistemi çalışmaları sürüyor.

Su kaynaklarının korunması, geliştirilmesi ve yönetilmesinde lider kuruluş olan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, yaptığı yatırımlarla tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Boğazlıyan’da hasretle beklenen Uzunlu Barajında çalışmalar devam ederken, tamamlandığında milli ekonomiye 106 Milyon 986 bin TL katkı sağlaması hedeflenen proje ile 80 bin dekar zirai arazinin modern borulu şebeke sistemi ile sulanması sağlanacak.

Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar’ın girişimleri ile DSİ tarafından yatırım programına alınan Uzunlu Barajı kapalı devre projesi sulama sistemi yenileme projesinde çalışmalar devam ediyor. Boğazlıyan’ın can damarı olan ve 1978 yılında yapılan Uzunlu Barajının kapalı basınçlı sisteme geçmesi ile birlikte 80 bin dekar tarım arazisi suya kavuşacak.

Yatırımların kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Bu kapsamda; suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da katkı sağlıyor.

Deneyimli ve tecrübeli kadrosu ile mühendislik yapılarını milletin hizmetine sunan DSİ, Uzunlu Sulaması’nda geçtiğimiz yıl 67 Bin m. HDPE boru ve 15 Bin 700 m. CTP boru imalatlarını tamamladı. Yaklaşık 300 adet sanat yapısının da betonarme imalatları tamamlandı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 12. Kayseri Bölge Müdürlüğü Uzunlu Barajı sulaması yenileme projesinde çalışmaların devam ettiği bilgisini paylaştı.

Tamamlandığında milli ekonomiye 106 Milyon 986 bin TL katkı sağlaması hedeflenen proje ile 80 bin dekar zirai arazinin modern borulu şebeke sistemi ile sulanmasının sağlanacağı ifade edilirken, DSİ, topraktan alınan verimin en büyük unsuru olan sulamayı en modern sistemlerle yaygınlaştırma çabası içinde çalışmalarını sürdürdüğünü vurgu yapıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM