• DOLAR
  %-0,06
 • EURO
  %0,15
 • ALTIN
  %-0,49
 • BIST
  %1,99
MİLLİ ŞEHİT ANILACAK

MİLLİ ŞEHİT ANILACAK

Bakanlar Kurulu Kararıyla 14 Ekim 1922’de  “Milli Şehit” ilan edilen Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey çeşitli etkinliklerle anılacak.

Milli Şehit Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey, ölümünün 103. yılı dolayısıyla görev yaptığı ilçemizde düzenlenecek olan çeşitli etkinliklerle anılacak.

Boğazlıyan Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Milli Şehit Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey, 08 Nisan 2022 Cuma günü ölümünün 103. yılında çeşitli etkinlikler ile anılacağı bildirildi.

Açıklamada, Milli Şehidin görev yaptığı Boğazlıyan Hükümet Konağı bahçesinde saat 09.30 düzenlenecek olan programın ardından törenin Boğazlıyan Belediyesi Kültür Merkezi’nde devam edeceği ve burada Milli Şehit Kemal Bey’in hayatının anlatılacağı kaydedildi.

-“KAYMAKAM KEMAL BEY KİMDİR?”-

Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey, Ermeni ayaklanmasının önlenmesi amacıyla çıkarılan tehcir uygulamasında hatalı olduğu iddiasıyla yargılanmış, bu davada aklanmış, ancak buna rağmen işgalci güçlerin baskısıyla Osmanlı Hükümetince 10 Nisan 1919 yılında idam edilmişti.

 1. Dünya Savaşı sonrasındaki Mütareke döneminin işgal altındaki İstanbul’unda, işgal güçlerin, Ermeni azınlığın ve bir kısım bürokrasinin işbirliği ile 1. Dünya Savaşı sırasındaki Ermeni tehcirleri esnasında yaşananlar için bir sorumlu veya “günah keçisi” arayışına girdikleri bir dönemde yargılanarak idam edilmiş bir mülki amirdir.

T.B.M.M.’nin 14 Ekim 1922’de çıkardığı özel bir kanunla ilk “Milli Şehit” ilan edilmiş ve zaman içinde, zor şartlarda görev yapan yerel mülki amirin sembolü ve kahramanı haline gelmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM