• DOLAR
  8,8689
  %1,22
 • EURO
  10,4740
  %1,60
 • ALTIN
  499,21
  %1,68
 • BIST
  1.385
  %-1,20
MİLLİ ŞEHİT KEMAL BEY ANILDI

MİLLİ ŞEHİT KEMAL BEY ANILDI

Boğazlıyan Kaymakamı Milli Şehit Mehmet Kemal Bey, ölümünün 102. yıldönümünde Boğazlıyan’da düzenlenen törenle anıldı.

Bakanlar Kurulu kararıyla 14 Ekim 1922 tarihinde “Milli Şehit” ilan edilen Kaymakam Mehmet Kemal Bey için ölümünün 102. yıldönümünde, görev yaptığı Boğazlıyan Kaymakamlığı önünde tören düzenlendi.

Törene, Boğazlıyan Kaymakamı Fatih Gülnar, Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Belediye Başkan Yardımcısı Feramuz Bozoğlu, siyasi parti temsilcileri, belde belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Boğazlıyan Kaymakamı Fatih Gülnar’ın Milli Şehit Mehmet Kemal Bey Anıtı’na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, istiklal marşı okundu.

Programda, Hükümet Konağı Bahçesine Milli Şehit Kaymakam Kemal Bey anısına fidan dikimi gerçekleştirildi.

-“KEMAL BEY KİMDİR?”-

Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey, Ermeni ayaklanmasının önlenmesi amacıyla çıkarılan tehcir uygulamasında hatalı olduğu iddiasıyla yargılandı ve bu davadan aklandı. Ancak işgalci güçlerin baskısıyla Osmanlı Hükümeti tarafından idam edildi.

Milli Şehit Kaymakam Kemal Bey, 5 Şubat 1919 tarihinde İstanbul Örfi İdare Divanı Harbi’nde yargılanmaya başlandı. 2 ay ve 18 duruşma sonunda Yozgat ve Boğazlıyan Ermenileri’nin tehciri sırasında suistimal ve öldürme olaylarında gevşeklik gösterdiği gerekçesiyle 8 Nisan 1919 tarihli kararla idama mahkum edildi. İdam kararını veren mahkeme heyetinin yarısı, azınlıklardan oluşuyordu. İki gün sonra 10 Nisan 1919 günü Beyazıt Meydanı’nda idam sehpasına çıkartılan Kemal Bey, şunları söylemişti:

“Vatandaşlarım sizlere yemin ederim ki ben masumum. Son sözüm bugün de budur, yarın da budur. Ecnebi devletlere yaranmak için beni asıyorlar. Eğer adalet buna diyorlarsa, kahrolsun adalet. Asil Türk Milleti’ne çocuklarımı emanet ediyorum. Borcum var, servetim yok. Üç çocuğumu millet uğruna yetim bırakıyorum. Yaşasın millet…”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM