• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
MİLYONLARCA HİBE DESTEĞİ

MİLYONLARCA HİBE DESTEĞİ

81 ilde yürütülen “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projeleri”nde hibe desteği almaya hak kazanan başvuru sahipleri arasında Boğazlıyanlı yatırımcılar da var.

81 ilde yürütülen “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projeleri”nde hibe desteği almaya hak kazanan başvuru sahipleri belli oldu. Aralarında Boğazlıyanlı yatırımcılar da var.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı tarafından yürütülen “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projeleri”nde hibe desteği almaya hak kazanan başvuru sahipleri açıklandı. Boğazlıyanlı yatırımcılar da destek almaya hak kazananlar arasında yer alıyor.

Yozgat il genelinde gerçekleştirilen değerlendirmeler sonucunda, 16 proje asil olarak belirlendi ve 20 proje ise yedek olarak belirlendi. Bu projeler kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygun bulunan girişimcilere 250 bin liraya kadar yüzde 100 hibe desteği sağlanacak.

“Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projeleri”, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren üniversitelerin fakülte ve meslek yüksekokulları ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, laboratuvar hizmetleri ve gıda teknolojisi alanlarında eğitim veren lise ve dengi okullardan mezun kişilere yönelik olarak gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında, bitkisel üretim, hayvancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde uygulanacak projeler için hibe desteği sağlanacak.

Destekler, hayvansal, bitkisel, su ürünleri, coğrafi işaretli ürün ve geleneksel ürün üretimiyle bu ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik projelere verilecek. Bu kapsamda, yapılan başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 1200 proje hibe desteği almaya hak kazandı ve bu projelere toplamda 300 milyon liralık hibe sağlanacak.

Boğazlıyan da ise Hayvansal Üretimde Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği – Koyun Yetiştiriciliği (Süt ve Besi) ve Bitkisel Üretimde Kontrollü Örtü Altı Yetiştiriciliği olmak üzere toplamda 3 proje desteklenmeye hak kazandı.

Bu destek programı, kırsal alanlarda yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden girişimcilerin ekonomik faaliyetlerini geliştirmelerini ve kırsal kalkınmayı desteklemeyi amaçlıyor. Hibe desteği alan projeler, bölgedeki tarımsal üretimi artırmak, hayvancılığı geliştirmek, su ürünleri yetiştiriciliğini desteklemek, coğrafi işaretli ve geleneksel ürünlerin üretimini teşvik etmek, ayrıca bu ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasını sağlamak için planlanıyor.

Yozgat il genelinde belirlenen 16 asil proje ile, kırsal alanda tarımsal üretimi çeşitlendirmeyi hedefliyor. Hayvansal üretimde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, bitkisel üretimde ise kontrollü örtü altı yetiştiriciliği gibi projeler, yerel ekonomiye katkı sağlayacak ve bölgedeki tarımsal potansiyeli artırmayı amaçlıyor.

Hibe desteği alan projelerin uygulanmasıyla birlikte, kırsal bölgelerde tarımsal üretimin artması, gelir düzeyinin yükselmesi ve istihdamın artması bekleniyor. Ayrıca, bu projelerin bölgesel kalkınma ve sürdürülebilirlik açısından önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projeleri” ile kırsal alanlarda yaşayan girişimcileri teşvik etmeye ve tarımsal faaliyetleri desteklemeye devam edeceği öğrenildi. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM