• DOLAR
  8,8689
  %1,22
 • EURO
  10,4740
  %1,60
 • ALTIN
  499,21
  %1,68
 • BIST
  1.385
  %-1,20
MODERN TIBBIN BÜTÜN İMKANLARI SEFERBER EDİLİYOR

MODERN TIBBIN BÜTÜN İMKANLARI SEFERBER EDİLİYOR

Yozgat Bozok Üniversitesi Hastanesinde ilk kez mesane büyütme ameliyatı başarı ile yapıldı.

Anadolu insanının artık kendi şehirlerinde şifa bulduğu, sağlık konusunda ülkemizde yaşanan değişim ve dönüşüme bağlantılı olarak Araştırma ve Uygulama Hastanesinde de her geçen gün farklı yeniliklere imza atılıyor.

Modern tıbbın bütün imkânları kullanılarak bölge halkına kaliteli sağlık hizmeti sunmayı amaçlayan Üniversite’nin Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde başarılı cerrahi operasyonlara bir yenisi daha eklendi.

Üniversitenin Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde ilk kez  mesane büyütme ameliyatı başarı ile yapıldı.

Çorum’un Alaca ilçesinde omurgasındaki  tümörel kitlesinden dolayı mesane kapasitesi küçülen ve idrar tutamama şikayeti ile hayatını sondayla  yaşamaya devam eden  18 yaşındaki Muhammed Kablan,  Üniversitenin Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi  Üroloji polikliniğine başvurdu. Hastanemizde  yapılan tetkikler sonucunda hastanın ameliyat olmasına  karar verildi.

Üniversitenin Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri-Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Işıkay, Üroloji Anabilim Dalı  Dr. Öğr. Üyesi. Sercan Sarı ve Arş. Gör. Mehmet Şakir Taşpınar’dan oluşan ekip tarafından gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla hastanın küçük olan mesanesi  büyütüldü.

Ameliyatı gerçekleştiren Üniversitenin Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri-Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Işıkay “18 Yaşındaki hastamız polikliniğimize başvurduğunda yaptığımız tetkiklerde idrar tutamama ve böbreklerine idrar kaçırdığını, buna bağlı olarak sonda kullandığını ve mesanesinin küçük olduğunu tespit ettik.

Biz hastaya  mesane büyütücü bir operasyon yaptık. Yaptığımız operasyonla mesane kapasitesini artırdık. Beraberinde böbreklerine idrar kaçırma durumuna vardı. Biz buna reflu diyoruz.  Çok başarılı bir ameliyat oldu ve mesane kapasitesi 3 ila 5 katına çıkarttık. Hastamız bundan sonra zaman içerisinde mesane ile sondasız yaşayabilecek.

Yapılan operasyon mesane kasına yönelik bir ameliyat olduğu için her hangi bir bağırsak kullanmadık ve temiz bir ameliyat gerçekleştirdik. Bu ameliyat  Türkiye’de sayılı merkezlerde yapılan bir ameliyat. Yozgat’ta ilk kez tarafımızca yapıldı.

11 yıldır sonda ile yaşamını sürdüren hastamız ameliyat olmasa idi mesanesi  daha da küçülecek  ve böbrek fonksiyonlarını kaybedecek ve belki diyalize mahkum kalacaktı.  Yaptığımız başarılı operasyon sonrası hastamız sondadan kurtuldu ve mesanesi büyütüldü. İdrar kaçırma sorunu da ortadan kalkarak sağlığına kavuşmuş oldu” açıklamasında bulundu.

Üniversitenin Araştırma ve Uygulama Hastanesinde ilk defa gerçekleştirilen mesane büyütme ameliyatından dolayı bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ ise, operasyonu gerçekleştiren Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Işıkay ve ekibine teşekkür ederek, Anadolu insanının artık kendi şehirlerinde şifa bulduğunu, sağlık konusunda ülkemizde yaşanan değişim ve dönüşüme bağlantılı olarak Araştırma ve Uygulama Hastanemizde de her geçen gün farklı yeniliklere imza attıklarını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM