• DOLAR
  %0,03
 • EURO
  %-0,05
 • ALTIN
  %-0,28
 • BIST
  %1,38
MÜCADELE KARARLILIKLA SÜRECEK

MÜCADELE KARARLILIKLA SÜRECEK

İçişleri Bakanlığı’nca yürütülen program kapsamında Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele, Uyuşturucu ile Mücadelede Mülki İdare Amirlerinin Görevleri, Afet ve Acil Durumlarda Mülki İdare Amirlerinin Görev Yetki ve Sorumlulukları konularının ele alındığı seminer Yozgat’ta düzenlendi.

İnsan hakları ihlallerinden biri olan kadına yönelik şiddetle mücadelenin kararlılıkla süreceğe vurgulandı. Bu kapsamda Yozgat il genelinde emniyet ve jandarma ekipleri kadına yönelik şiddetle mücadelede vatandaşları bilinçlendirme projesi kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.

“KADES UYGULAMASI”

Sorunun çözümüne katkı sağlaması için KADES uygulaması devreye alınırken, uygulamayı yaygınlaştırmak için çalışmalar devam ediyor.

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı videolu paylaşımda, aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu, aslında pek çok sorunu dünya ile yaşadıklarını ifade ederek, problemlerin içlerinden özellikle kadına şiddetin asla Türk milletine yakışmadığını dile getirdi.

“Cennet annelerin ayakları altındadır” diyen, “kadına el kalkmaz” diyen bir medeniyete kadına şiddet uygulamanın hiç ama hiç yakışmadığını vurgulayan Soylu, “Bir kadına, bir çocuğa, bir anneye, ayrılmak isteyen eşe, ayrıldığı eşine, nişanlıya şiddet göstermek sırf kadın ve çocuk olduğu için zulmetmek. Bunlar bize yakışmıyor. Bu ne haktır, bu ne insanlıktır, ne de erkeklik. Dinde de vicdanda da yeri yoktur” ifadesini kullandı.

KADES uygulamasına da değinen Soylu, “2018’de KADES adlı uygulaması devreye alındı. Kadınlarımız bunu cep telefonlarına indiriyorlar. Bir panik butonu gibi çalışıyor. Acil durumda tek dokunuşta 112 Acil Çağrı Merkezimize ihbar düşüyor. En yakın ekibi yönlendiriyoruz. 27 Ekim itibariyle 4 milyon 105 bin kadın bu uygulamayı telefonuna indirdi. 536 bin ihbar aldık. Ekiplerimiz hepsine gitti. Bunların 318 bini gerçek ve tehlike içeren ihbarlardı ve hepsine müdahale edildi. Küçük bir not, başarısından dolayı KADES uluslararası ödül aldı. Fransa ve Belçika da uygulamayı örnek aldı” şeklinde konuştu.

Bakan Soylu, ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 1005, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde 242 olmak üzere 1247 yerde Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Büro Amirliği kurulduğunu ve her ilçede ulaşılabilir olduğunu, 100 bin nüfusun üzerindeki kadın konuk evi olmayan belediyelerin konuk evi açmaları konusunda uyarıldığını ve süre verildiğini kaydetti.

Yozgat’ta il genelinde emniyet ve jandarma ekipleri kadına yönelik şiddetle mücadelede vatandaşları bilinçlendirme projesi kapsamında çalışmalarını sürdürürken, Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele, Uyuşturucu ile Mücadelede Mülki İdare Amirlerinin Görevleri, Afet ve Acil Durumlarda Mülki İdare Amirlerinin Görev Yetki ve Sorumlulukları konularının ele alındığı seminer düzenlendi. Seminere Vali Yardımcıları ve İlçe Kaymakamları katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM