• DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %-0,33
 • ALTIN
  %-0,82
 • BIST
  %0,69
MUHASEBECİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

MUHASEBECİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

Yozgat  Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, mesleklerinin sorunlarının çözümü için çağrıda bulundu.

Mali Müşavirlerin artık önemini bilinmesi gerektiğini belirten Bulut, “Unutulmamalıdır ki; Mali Müşavirler devlet ile mükellef arasında köprü görevi gören bir meslek gurubudur” dedi.

Bulut, “Öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerine İdlib’te düzenlenen alçak saldırıda şehit olan Kahraman Mehmetçiklere Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı ve yaralılara cenabı haktan acil şifalar diliyorum” dedi.

Yozgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası adına bir basın açıklaması yapan Başkan Bulut, “112 bini aşan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir ile 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 8 Yeminli Mali Müşavir Odası TÜRMOB çatısı altında hizmet vermektedir. Tüm üyelerimizin ‘Muhasebe Haftası’nı kutluyorum” diye konuştu.

‘Muhasebe Haftası’nı bu yıl buruk kutladıklarını ifade eden Bulut, “Meslektaşlarımız ‘iş yetiştirme’ adı altında yaşadıkları mesleki stres ile hayatlarını hiçe sayıyor. Ticaretin sınırının olmadığı ekonomik süreçte, meslek mensuplarına yabancı meslektaşları ile rekabet edebilmeleri için yeşil pasaport hakkı tanınmasını ve dördüncü dönem geçici verginin,BA-BS formlarının kaldırılmasını talep ediyoruz” diyen Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mali Müşavirlerin artık önemini bilmeli. Unutulmamalıdır ki; Mali Müşavirler devlet ile mükellef arasında köprü görevi gören bir meslek gurubudur.Bizlere yüklenen o kadar yükün altında köprünün  ayakları tutmaz hale geldi. Emeğimizin karşılığını alamadığımız gibi meslek mensuplarının yıllardır bir türlü çözülemeyen problemlerinin başında tahsilat sorununun geldiğine dikkat çekti.

Birden fazla verilen beyannamelerinin tek beyan haline gelmesi için düzenleme yapılmasını, beyan ve ödemede yaşanan uzama kaosunu önleyen daha gerçekçi bir düzenleme yapılmasını, yeni işe başlayan meslektaşlarımızın mağdur olmaması için defter tutma sınırlamasının getirilmesini istiyoruz.

Diğer taraftan ücret tarifemizin iş yüküne göre yeniden düzenlenerek tahsilatlarının güvence altına alınmasını, bizden kesilen stopaj vergilerimizin aylık doğacak borçlarımızdan mahsup edilmesini, yeni iş yeri açacak meslek mensuplarına KOSGEB desteğinin verilmesini istiyoruz. Vergi dairelerinin kayıt dışı mükellef ile sahte fatura düzenleyenlerle aktif mücadele edilmesi ve mesleğimizin kalitesini düşüren vergi aflarının sık sık çıkarılmamasını talep ediyoruz.

Muhasebe ve denetim mesleğinin mensupları olan bizler, sürekli ertelenen ve büyüyen sorunlarımızı diyalogla, uzlaşıyla çözmek istiyoruz. Taleplerimiz ve beklentilerimiz kamu maliyesinin ve ekonomimizin daha da güçlenmesi, işletmelerimizin gelişmesi, ülkemizin ve insanlarımızın refah seviyesinin yükselmesi içindir. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada sorunlarımızın çözümünde ilk tercihimiz diyalog ve uzlaşma olacaktır. Bu anlayışla sorunların çözümü için mücadelemizi devam ettireceğiz. Ancak, bir süredir mesleğimizin temel sorunlarına ve taleplerimize gerekli ilgi gösterilmemektedir.”

Başkan Bulut, “Ülkemizde ve mesleğimizde yaşanan sorunların dayanışmayla, iş birliğiyle ve anlayışla çözüleceğine inanıyoruz. Yarınlara umutla bakacağımız bir geleceği hep birlikte hazırlayacağız. Bu inançla Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir meslektaşlarımızın Muhasebe Haftasını kutluyor, ülkemiz ve meslektaşlarımız için daha aydınlık günler diliyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM