• DOLAR
  %0,14
 • EURO
  %0,20
 • ALTIN
  %-0,32
 • BIST
  %2,74
MUHTEŞEM BULUŞMA

MUHTEŞEM BULUŞMA

Avrupa Yozgatlılar Federasyonu ikinci Yozgatlılar buluşması Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı Veysel Filiz’in ev sahipliğinde Almanya’da gerçekleşti.

Almanya’nın Ulm kenti yakınlarında bulunan Elchingen’de, Avrupa Yozgatlılar Federasyonu İkinci Yozgatlılar Buluşması vesilesiyle bir iftar programı düzenledi.

Etkinliğe Türkiye’den iştirak eden Yozgat Valisi Kadir Çakır, AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci, Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel ve Kadışehri Belediye Başkanı İrfan Akın katıldı.

AK Parti Yozgat il Başkanı Çelebi Dursun ve T.C. Münih Başkonsolosu Mehmet Günay’ın katıldığı iftar programında Yozgatlı Sivil toplum kuruluşları da temsil edildi. Buluşmada İstanbul Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Ahmet Yılmaz, Yozgat Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Salih Altıntaş, Yozgatlılar Birlik ve Dayanışma Vakfı Başkan Durak Turan Düz ve Özler Birlik Derneği Başkanı Coşkun Babayiğit de yer aldı.

Yozgat heyeti ilk önce Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden gelen iş adamlarıyla AYYD – Avrupa Yozgatlı Yatırımcılar Derneği’nin toplantısına katılarak Yozgat’taki imkan ve ihtiyaçlar hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Toplantının ardından Yozgatlı Federasyon ve Derneklerle düzenlenen İstişare Toplantısında Avusturya, Almanya, İsviçre, Fransa, Belçika ve Hollanda’dan bir çok STK Temsilcisi yer alarak vatandaşlarım sorunlarını yetkililere ulaştırdı.

1200 kişinin katıldığı iftar programına Kuran-i Kerim tilaveti ve şehitlerimiz için saygı duruşu ve dua ile start verildi. Yozgatspor atkısı dağıtılarak başlanılan iftar etkinliğinde Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, birlik, beraberlik ve Yozgat’a hizmet aşkının esas olduğunu vurguladı.

Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı Veysel Filiz ise, yaptığı konuşmada “Burada bulunan tüm kardeşlerimiz iki hususu iyi anlamalı, birincisi bizim duruşumuzda anahtar kelimeler 15 Temmuz’dur, çünkü bu tarih bizim için bayraktır, birliktir, şehadettir. İkincisi ise herkesin bu duruşa yaklaşamayacağıdır çünkü bu Milli duruş haini yakar, perişan eder” dedi.

Başkan Filiz, “Evde oturarak, televizyonun karşısında süzülerek, cep telefonunda parmak oynatarak ne Hak gelir ne de Batıl Zail olur, bu ölü toprağını üzerimizden atmaya hazır mıyız?” diyerek haksız azınlıkların hegemonyasını kırmaya ve Hak olanı konuşmakta cesaretli olmaya tüm hemşehrilerini davet etti.

Veysel Filiz, Yozgat kimliği etrafında yapılan çalışmaların Ata toprağına ve öz kimliklerinin kaynağına karşı olan vefa borcu olduğunun önemine işaret etti.

Veysel Filiz, mübarek günlerde Türkiye’nin birliği ve beraberliği için dua ettiklerini ifade ederek, Gönüllerin bir olduğunu İstanbul veya Türkiye’nin genelinde bir şey olsa, bir şehidimiz olsa biz burada yanıyoruz. Sizin gibi bir hemşehrimizin bizleri unutmadığını bu şekilde görmek bizi cesaretlendiriyor. Yozgat Valimiz ve Yozgat milletvekilimiz, il başkanımız Yozgat’ı buraya taşıdılar. Çok güzel bir gün geçirdik” ifadelerini kullandı.

Avrupa’da yürüttüğü çalışmalarla Avrupa’daki Türklerin gönlünü kazanmış olan Yozgat Milletvekili Av. Yusuf Başer de Yozgatlı hemşehrilerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek sözlerine başladı ve “Acı ve gözyaşının olmadığı bir dünya istiyorsak, mesela Uygur Türklerini özgür kılmak istiyorsak, Türkiye olarak, Yozgatlılar olarak birliğimizi ve beraberliğimizi pekiştirmemiz gerektiğini düşünüyorum” diyerek acının ve gözyaşının olmadığı nice ramazanlar ve bayramlarda Rabbim sizleri ve bizleri buluştursun diye dua ettiğini ifade etti.

Yozgat Valisi Kadir Çakır ise, vatandaşlarla kurduğu yakın temaslar sonrasında yaptığı konuşmada, “Almanya’nın değişik eyaletlerinden, Hollanda, Fransa, Belçika, Avusturya ve İsviçre’den gelen hemşerilerimiz var, hani Trabzonlu kardeşlerimiz diyorlar ya, bize her yer Trabzon diye, buna karşılık olarak biz de diyoruz ki böyle bir ortamı gördükten sonra, gelin görün, bize de her yer Yozgat kardeşim, Allah birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın.

Bu toplantılar hep devam etsin ama sizden de bir ricamız var, biz insanlara sadece yatırımcı gözüyle bakmıyoruz, durumu iyi olan hemşehrilerimiz gelsin Yozgat’ımıza elbette yatırım yapsın, biz bundan mutlu oluruz, ancak yatırım projesi olmayanlar da  mutlaka ve mutlaka memleketlerine gelsinler, çocuklarını ve torunlarını getirsinler, Dedelerinin mezarlarını ihmal etmesinler. Bugün zenginlik sadece parasal zenginlik değil, Avrupa belki ekonomik olarak zengin görünebilir ancak insan ve aile ilişkileri kültürü olarak zaafları çok fazla. Bizim en büyük zenginliğimiz kendi kültürümüz, inancımız ve biz bunu hiç bir zaman bozmayalım. Mutlaka Yozgat’a gelin, bizim çayımızı için, konuğumuz olun, beni mutlaka arayın elimizden ne gelirse yapacağım, sizlere söz veriyorum” dedi.

İftar programına canlı yayın aracılığıyla bağlanan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da “Dertleriniz bizim derdimiz, mutluluğunuz bizim mutluluğumuz. Siz iyi olursanız biz iyi oluruz. Sizin tırnağınıza zarar gelirse bu bizim vücudumuzu felç eder, ızdırabını hissederiz. Sık görüşemiyoruz belki ama sıkıntılarınızı takip ediyor, çözümü için çalışıyoruz” diyerek telekonferans aracılığıyla sohbet hemşehrileriyle sohbet etti.

Avrupa’daki hemşehrileri ile güzel bir akşamda birlikte olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Oktay, hemşehrilerinin Ramazan ayını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını hemşehrilerine ileten Oktay, Yozgatlıları bir arada birlik ve dayanışma içinde gördüğü için bahtiyar olduğunu belirtti.

Hem Türkiye’de hem de Avrupa’daki Yozgatlılar ile sonuna kadar birlikte olduklarını anlatan Oktay, “Yaklaşan Kadir Gecesini ve Ramazan Bayramını tebrik etti.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM