• DOLAR
  13,5922
  %-0,58
 • EURO
  15,4346
  %-0,59
 • ALTIN
  778,35
  %-0,01
 • BIST
  1.810
  %0,05
MUHTEŞEM GENEL KURUL

MUHTEŞEM GENEL KURUL

Kayseri Pancar Kooperatifi’nin 66’ıncı olağan mali genel kurulu yaklaşık 10 Bin kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, “Pancar bedeli, mevzuat gereği tespit edilmesi ve açıklanması gerekirken maalesef bugüne kadar açıklanmadı. Biz sözümüz ve uygulamamızın arkasındayız. Ton başına 10 lira ilave fiyat ile pirim uygulamamız sürecek. Taban fiyatı açıklandığında biz üzerine bu artışları ekleyerek uygulayacağız” dedi.

Kayseri Şeker Kooperatifi’nin 66. Olağan Mali Genel Kurulu, coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.

Kadir Has Kongre Merkezi’ndeki genel kurula Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, yönetim kurulu üyeleri ve yaklaşık 10 bin pancar çiftçisi katıldı.

Mali Genel Kurul, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Gündemdeki maddelerin görüşülmesinin ardından çiftçilere seslenen Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, kongrede yaptığı konuşmada, pancar çiftçisinin, kent merkezine göçmek için her imkanı ve fırsatı değerlendiren bir anlayışa karşı, inatla köyüne, beldesine, tarlasına, toprağına sahip çıkan, koskoca bir ülkeyi beslemek için çırpınan koca yürekli insanlar olduğunu söyledi.

-“ÖZELLEŞTİRMENİN YÜZ AKI OLDU”

Genel kurullarında son bir yıllık faaliyetlerini ortaklarıyla paylaştıklarını ve bu faaliyetler sonucunda düzenlenen raporları katılımcıların oylarına sunduklarını anlatan Akay, 2018 yılında şeker sektöründe ilginç gelişmeler yaşandığını, yılın ilk aylarında Türk Şeker’in elinde bulunan 25 fabrikanın 14’ü satışa çıkarıldığını, bu arada bazı mahfiller ‘Şeker vatandır satılamaz’ sloganıyla bu satış aleyhine bir ortam oluşturmaya çalıştıklarını belirterek, “Buna rağmen 10 adet şeker fabrikasının satış ihalesi gerçekleşti. Böylece sektör harici kuruluşlar, şeker fabrikası alarak sektöre dahil oldular. Sektör içinden şeker fabrikasını alma başarısını sadece Kayseri Şeker gösterebildi” şeklinde konuştu.

2019 yılının pancar çiftçisi açısından iyi başladığını da sözlerine ekleyen  Akay, hükümetin nisan ayında önemli bir karar alarak nişasta bazlı şeker kotasını önce yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürdüğünü, daha sonra yüzde 2’ye düşürdüğünü, bu kararın şeker sektörünün ve pancar çiftçisinin geleceği açısından oldukça önemli olduğuna işaret etti.

“Başarının bir varış noktası değil bir yolculuk olduğunu, bu yolculuğun devam etmesi için, bilgi, tecrübe, disiplin, ciddiyet, gayret, fedakarlık, cesaret, birlik ve bütünlük gerekir” diyen Akay, şöyle devam etti.

“Bu kutlu yürüyüşümüz Allah’ın izniyle zevale uğramadan devam edecek. Hep birlikte Türk çiftçisinin kalkınması, büyümesi, milli gelirden hak ettiği payı alıncaya kadar durmaksızın devam edecek. Turhal Fabrikası bizim için Kızıl Elma idi. ‘Kızıl Elma’ya Hey Kızıl Elma’ya’ diyerek hep birlikte yeni Kızıl Elmalara yürüyeceğiz. Hiç kimse endişe duymasın, çiftçinin de, çalışanın da, fabrikanın da hakkı korunur.

24 Haziran itibariyle temlikli kredi uygulaması ton başına 55 lira üzerinden başlatılacaktır. Ayrıca sulama dönemi mazot ihtiyacı ise ton başına 1,5 litre üzerinden 8 Temmuz itibariyle başlatılacaktır. Yine 25 Temmuz tarihinde de ton başına 18 lira üzerinden sulama avansları dağıtılacaktır. Kurban Bayramı avansları bayramdan önce ödenecektir.

Pancar bedeli, mevzuat gereği tespit edilmesi ve açıklanması gerekirken maalesef bugüne kadar açıklanmadı. Biz sözümüz ve uygulamamızın arkasındayız. Ton başına 10 lira ilave fiyat ile pirim uygulamamız devam edecek. Taban fiyatı açıklandığında biz üzerine bu artışları yaparak uygulayacağız. ”

Konuşmanın ardından, mali tablo oy çokluğuyla kabul edildi. Kongreye Kayseri ile birlikte Boğazlıyan ve Yozgat bölgeleri ile çevre illerden yoğun katılım oldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM