• DOLAR
  %-0,06
 • EURO
  %0,15
 • ALTIN
  %-0,49
 • BIST
  %1,99
Mükelleflere Defter Tasdik Uyarısı

Mükelleflere Defter Tasdik Uyarısı

Yozgat SMMM Odası Başkanı Ahmet Bulut, 2019 yılında mükelleflerin tutmak zorunda oldukları defterlerini 31 Aralık 2018 tarihine  kadar tasdik ettirmeleri gerektiği uyarısında bulundu.

Vergi mükelleflerinin Defterlerini tutturmuş olduğu mali müşavirleri ile irtibata geçmeleri konusunda uyaran Bulut, hangi işletmeye hangi defterin kaç sayfa tasdik edileceğini mali müşavirin  bildiğini, bu konuda mutlaka mali müşavirlerle  irtibata geçmesi gerektiğini hatırlattı.

Bulut,213 Sayılı Vergi Usul Kanunu 221. Maddesi uyarınca Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi mükellefleri için tasdike tabi defterleri kullanacak olanlar, aşağıda yazılı zamanlarda tasdik ettirmeye zorunlu oldukları işlemleri şöyle açıkladı:

Öteden beri işe devam etmekte olanlar defterin kullanılacağı yıldan önce gelen son ayda;

Hesap dönemleri Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilenler, defterin kullanılacağı hesap döneminden önce gelen son ayda;

Yeniden işe başlayanlar, sınıf değiştirenler ve yeni bir mükellefiyete girenler işe başlama, sınıf değiştirme ve yeni mükellefiyete girme tarihinden önce; vergi muafiyeti kalkanlar, muaflıktan çıkma tarihinden başlayarak on gün içinde;

Tasdike tabi defterlerin dolması dolayısıyla veya çeşitli sebeplerle yıl içinde yeni defter kullanmaya mecbur olanlar bunları kullanmaya başlamadan önce.

Yukarıda da görülebileceği gibi hesap dönemi takvim yılı olan mükelleflerin 2019 yılında kullanacakları defterleri 31.12.2018 tarihine kadar.

Kapanış onayı yapılacak olan Yevmiye defterinin kapanış tasdik süresi ise hesap dönemi takvim yılı olanlar için 30.06.2019 tarihine kadardır. Yönetim Kurulu Karar Defteri(Limited şirketlerde Müdürler Kurulu Karar Defteri)nin kapanış tasdik süresi ise 31.01.2019 tarihine kadar notere tasdik ettireceklerdir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM