• DOLAR
  13,5233
  %0,38
 • EURO
  15,3152
  %0,29
 • ALTIN
  797,39
  %0,49
 • BIST
  1.910,29
  %-5,02
NAKLİYECİNİN SORUNLARI MECLİSE TAŞINDI

NAKLİYECİNİN SORUNLARI MECLİSE TAŞINDI

Nakliyeci esnafının yasadığı ‘Araç Kullanma ve Dinlenme Sürelerine’ ilişkin sıkıntının çözülebilmesi  için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verildi.

Günlük 9 saat araç kullanarak sürelerini dolduran şoförlerin bazı tesislerin ve benzin istasyonlarının ağır vasıta kabul etmemesi, yeterli kamyon ve tır parkı olmamasından dolayı mağdur oldukları, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları ile Şoför Odaları, özellikle yük taşımacılığı yapan şoför esnafının sürüş sürelerinin 4 + 4 + 4 olarak 12 saat şeklinde düzenlenerek yaşanan mağduriyetin ortadan kaldırılması talep edildi.

MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, nakliyeci esnafının sorunları hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.

MHP Milletvekili Sedef, Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhamı Bakıcı, Akdağmadeni Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Latif Altın ve Sorgun Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Kaplan tarafından iletilen şoför esnafının yasadığı ‘Araç Kullanma ve Dinlenme Sürelerine’ ilişkin sıkıntının çözülebilmesi ve gündemde yerini alabilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bir önergesi

verdiklerini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Milletvekili Sedef, “Tüm Türkiye’de ki nakliyeci esnafının ortak beklentisi olan Araç Kullanma ve Dinlenme Sürelerine ilişkin düzenleme beklentisi konusunda. İlimiz Yozgat’ta da çok sayıda bulunan nakliyeci esnafımızın yanındayız, konunun takipçisi olacağız” dedi.

Milletvekili Sedef, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu ifadelere yer verdi.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılarak yayınlanan Yönetmelik ile Araç Kullanma ve Dinlenme Sürelerine Uyma Mecburiyeti ve Denetleme Esasları hakkında düzenlemeler yapılmıştır.

Yapılan düzenlemede özetle; Ticari amaçlarla yük ve yolcu taşıyan, aracının yükü 3.5 tondan fazla olan sürücüler 9 saatten fazla araç kullanma durumunda en 4.5 saat dinlenmek zorundadırlar. Bu kişiler haftada en fazla 6 gün araç kullanabilirler. Kesintisiz 4.5 saat araç kullanmaları durumunda en az 45 dakika mola vermek zorundadırlar. Her 24 saatte en az 11 saat kesintisiz mola vermek zorundadırlar.

Bu kurallara uymayanlara para cezası ve ehliyetlerine 20 ceza puanı uygulanmaktadır.  Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (2) ay süre ile geri alınarak eğitime tabi tutulmaktalar. Aynı yıl içinde ikinci defa (100) puanı dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (4) ay, bir yıl içinde üç defa (100) ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilmektedir.

Günlük 9 saat araç kullanarak sürelerini dolduran şoförlerimiz bazı tesislerin ve benzin istasyonlarının ağır vasıta kabul etmemesi, yeterli kamyon ve tır parkı olmamasından dolayı saatlere uymakta zorluk çekmektedirler. Bu gibi nedenlerle mecburi süre aşımı yapılmaktadır.

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları ve Şoför Odaları, özellikle yük taşımacılığı yapan şoför esnafının sürüş sürelerinin 4 + 4 + 4 olarak 12 saat şeklinde düzenlenerek yaşanan mağduriyetin ortadan kaldırılmasını talep etmektedirler.

Sorular:

Yük taşımacılığı yapan şoför esnafının Araç Kullanma ve Dinlenme Sürelerine Uyma Mecburiyeti ve Denetleme Esasları hakkında yönetmelikte bir düzenleme planlanmakta mıdır?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM