• DOLAR
  13,5814
  %-0,06
 • EURO
  15,2721
  %-0,10
 • ALTIN
  794,92
  %0,09
 • BIST
  1.951,17
  %0,31
Nevruz Bayramı Coşkusu

Nevruz Bayramı Coşkusu

Baharın başladığı, doğanın uyandığı gün olarak kabul edilen “Nevruz Bayramı” düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Demirden Ergenekon dağını eriten atalarımız Demirdağı aşarak özgürlüklerine kavuşup, doğanın uyanışını baharın gelişini ve atalarımızın Ergenekon’dan çıkışını simgeleyen Nevruz Bayramı coşkuyla kutlandı.

Baharın başladığı, doğanın uyandığı gün olarak kabul edilen “Nevruz Bayramı” Bozok Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Yozgat Belediyesi organizasyonu ile düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Üniversitenin Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi önünde yapılan etkinliğe Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Akgün, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, İl Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu, Yozgat  İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Metin Halıcı, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri  ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını Mühendislik-Mimarlık Fakültemiz 3. sınıf öğrencisi Sultan Murat İllenov yaptı. İllenov, tarihten günümüze kadar kutlanan bahar bayramı iyiliğin, güzelliğin, barışın ve bereketin nişanesidir. Bize yeni nesillere geçmişimizden kalan bu mirası koruyup gelecek kuşaklarımıza aktarmak düşer” dedi.

Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Metin Halıcı konuşmasında: “Demirden Ergenekon dağını eriten atalarımız Demirdağı aşarak özgürlüklerine kavuşmuştur. Doğanın uyanışını baharın gelişini ve atalarımızın Ergenekon’dan çıkışını simgeleyen Nevruz Bayramınız kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey ve diğer katılımcılar tarafından demir dövülerek, Nevruz Ateşi yakıldı.

Ateşin yakılmasının ardından katılımcılar yanan ateşin üzerinden atlayarak Nevruz coşkusuna ortak oldular. Program, yumurta tokuşturma yarışmaları, manilerin okunması, mini konser sonrasında Türkmen pilavı ve koz helvası ikramı ile sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM