• DOLAR
  13,4889
  %0,13
 • EURO
  15,2836
  %0,08
 • ALTIN
  797,37
  %0,49
 • BIST
  2.011,16
  %-0,15
Nitelikli personel desteği!

Nitelikli personel desteği!

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, MEGİP il çalışma gurubu oluşturulduğunu belirterek, “İşgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesi için kamu-özel sektör işbirliğinde teorik ve uygulamalı eğitimlerin birleştirilmesini içerecek şekilde mesleki eğitimler düzenlenecek. İşverenlerimize nitelikli işgücünü yetiştirme imkânı sağlanıyor. Buda işverenlerimizin kendi çalışma kültürüne uygun personel yetiştirme imkânı sağladığı gibi üretimini artırıp maliyetini de azaltacaktır” dedi.

“İŞKUR MEGİP İl Çalışma Gurubu Oluşturdu”

Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, İŞKUR ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesi için kamu-özel sektör işbirliğinde teorik ve uygulamalı eğitimlerin birleştirilmesini içerecek şekilde mesleki eğitimlerin düzenlenmesine yönelik  “MEGİP” ‘Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü’nün imzalandığını söyledi.

Yıldız, bu protokolün işleyişiyle ilgili uygulama usul ve esasları kapsamında Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından “Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü Uygulama Genelgesi” hazırlanıp yayımlandığını, Genelgeye istinaden Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve Ticaret Borsası Başkanlığından Oluşan İl Çalışma Gurubu oluşturulduğunu bildirdi.

Çalışma Gurubu üyesi Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Sinan Çelik ise “Bu protokol ile işverenlerimize nitelikli işgücünü yetiştirme imkânı sağlanıyor buda işverenlerimizin kendi çalışma kültürüne uygun personel yetiştirme imkânı sağladığı gibi üretimini artırıp maliyetini de azaltmaktadır” dedi.

Diğer Çalışma Gurubu üyesi Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erkekli de işgücü piyasasını rahatlatacak bir çalışma olduğunu vurgulayarak, “Bu süreçte hem iş arayanımız hem de işverenimiz bu protokol kapsamında yapılacak çalışmalardan faydalanacaktır” dedi.

Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, toplantı sonrası, oluşturulan il çalışma gurubunun görevleri ve diğer ayrıntıları hakkında bilgi verdi.

Yıldız, şunları kaydetti.

“Görevler”

“İşgücü taleplerini değerlendirerek mesleki eğitimlerin hangi mesleklerde düzenleneceğini belirlemek, Sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesini sağlamak amacıyla mesleki eğitimler için gerekli çalışmalar yaparak İl Müdürlüğüne teklif etmek, Eğitimlerin Oda/Borsa tarafından belirlenen eğitim mekânlarında veya iş yerlerinde gerçekleştirilmesini sağlamak, Mesleki eğitim süresince en az bir kere eğitim düzenlenen mekânın ziyaret edilmesi.

“Kontenjan Belirlenmesi ve Mesleki Eğitimlerin Düzenlenmesi”

İşverenler çalışan sayılarının yüzde ellisine kadar kontenjan talebinde bulunabilecektir. Yüz ve üzeri çalışana sahip yeni açılan firmalarda kontenjan sınırlaması olmayacaktır. Bir meslekte en az beş kişilik talep olması halinde değerlendirme yapılabilecektir. Mesleki eğitimde teorik ve uygulamalı eğitimi içerecek şekilde MEB veya üniversite tarafından onaylı eğitim programları uygulanacaktır. Üniversitenin eğitim verilecek meslekte mevcut plan ve programı olması halinde bu program da üniversite onayı ile kullanılabilir.

“Eğitim Süresi”

Mesleki eğitimlerin günlük en az beş en fazla sekiz ve haftada altı günü geçmemek üzere, haftalık en az otuz en fazla kırk beş saat olması gerekmektedir. Mesleki eğitim, uygulamalı ve teorik eğitimi içerecek şekilde uygulanır. Mesleğin özelliğine göre teorik ve pratik eğitim birbirlerini tamamlayacak şekilde eş zamanlı veya ayrı bir şekilde planlanır ve yürütülür.

“Eğitimin toplam süresi 160 fiili günü geçemeyecek”

Yıldız, düzenlenecek Mesleki Eğitim Kurslarına katılan vatandaşlarımıza günlük 61,65 TL cep harçlığı, Genel Sağlık Sigortası, İş Kazası ve Meslek Hastalığı sigorta primleri İŞKUR tarafından karşılanacağını hatırlatarak, yapılacak çalışmaların hayırlı olmasını diledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM