• DOLAR
  13,5846
  %-0,04
 • EURO
  15,3109
  %0,15
 • ALTIN
  795,54
  %0,17
 • BIST
  1.951,17
  %0,31
Nohut Çeşit Denemesi Hasadı

Nohut Çeşit Denemesi Hasadı

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat il genelinde Nohut çeşit denemesinin hasadı yapıldı.

Merkez İnceçayır köyünde uygulanan Nohut Çeşit Denemesinin hasadı yapıldı.

Yapılan hasada İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir, İlçe Müdürleri, teknik personeller, çiftçiler ve basın mensupları katıldı. Yapılan deneme çalışmasını inceleyen İl Müdürü Ziyaattin Özdemir şunları söyledi;

“Bilindiği üzere İlimizde en çok ekim ve üretimi yapılan ürünler hububat ve yemeklik baklagillerdir. Yemeklik baklagillerden ise en çok nohut ekilmektedir. İl Müdürlüğü olarak son yıllarda baklagillerde üretim ve verimi artırmak amacıyla eğitim yayım ve demonstrasyon faaliyetleri yürütmekteyiz.

Önceki yıllarda yapılan çalışmalarda mikrobiyal gübre kullanımı ile verimde %20-30 artış sağlandığı görülmüştü. Bu üretim sezonunda da İl Müdürlüğümüzce İlimizde yaygın olarak ekilen nohut çeşitlerine alternatif olabilecek verimli ve hastalığa dayanıklı yeni çeşitlerin ekim ve üretimi ile bu çeşitlerin bölge iklim ve toprak şartlarına adaptasyonunun gözlenerek çiftçilerimize duyurulması ve tanıtılması amacıyla nohutta çeşit denemesi ekimi yapıldı.

Bu çalışma ile İlimizde yaygın olarak ekilen nohut çeşitlerine alternatif olabilecek verimli ve hastalığa dayanıklı yeni çeşitlerin ekim ve üretimi ile bu çeşitlerin bölge iklim ve toprak şartlarına adaptasyonunun gözlenmiş olup çiftçilerimize duyurulması ve tanıtılması. amaçlanmıştır.

Uygulama Merkez İnceçayır köyünden engelli çiftçimiz Resul Karakavak ile çiftçilerimizin görebileceği yola yakın 16 dekar arazi üzerinde yapıldı. Deneme ekiminde Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan Sezenbey, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan Hasanbey, Özel tohumculuk firmalarınca geliştirilmiş olan Göksu, Aras ve Ilgaz çeşitleri ile İlimizde yaygın olarak ekilen Azkan çeşitleri 2,5 dekarlık alanlara eşit şartlarda ekilmiştir.

Bu çeşitler gelişim dönemlerinde İl Müdürlüğümüz teknik personelince takip edilmiş olup gerekli bakım ve ilaçlama çalışmaları zamanında yapılmıştır. Ayrıca Çiftçimiz Resul Karakavak’a teşekkür ediyoruz.”

Daha sonra İl Müdürü Ziyaattin Özdemir biçerdöverle yapılan hasada katıldı.

Hasatta yapılan ölçümlerde bu çeşitlerin İlimiz ortalama verimlerinin üstünde verim verdikleri gözlemlendi. Ayrıntılı bilgi almak isteyen çiftçilerin İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurabilecekleri kaydedildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM