• DOLAR
  %0,00
 • EURO
  %0,42
 • ALTIN
  %0,05
 • BIST
  %-5,29
NOHUT DENEMELERİ HASATLARI YAPILDI

NOHUT DENEMELERİ HASATLARI YAPILDI

Yozgat il genelinde hububattan sonra en çok yemeklik baklagillerin tarımı yapılırken, Yemeklik baklagillerden ise en çok nohut ekimi yapılıyor.

‘Yerli ve Milli Tohumların Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın’ sloganıyla uygulanan çalışma ile nohut çeşit denemelerinin hasatları yapıldı.

Hasat sonucunda çeşitlere ve bölgeye göre değişen 120 Kg ila 300 Kg/Da arasında verimler alınırken, çiftçilere yerli ve milli tohumları ekmelerini ve yerli tohumlarla üretim yapmaları tavsiye edildi.

Yozgat Merkez ilçeye bağlı Büyükmahal ve Sorgun İlçesine bağlı Alcı köylerinde nohut çeşit denemelerinin hasatları yapıldı.

Hasatlar İl Müdürlüğü teknik personelinin kontrolünde çiftçiler ve basın mensupları ile birlikte yapıldı. Nohut çeşit denemesinde bütün çeşitlerin hasadı yapılarak çeşitler ayrı ayrı tartıldı verim sonuçları alındı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, açıklamasında; “İlimizde hububattan sonra en çok yemeklik baklagillerin tarımı yapılmaktadır. Yemeklik baklagillerden ise en çok nohut ekilmektedir” dedi.

Uygulanan bu denemelerin, Bakanlığın Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün koordinesiyle ‘Yerli ve Milli Tohumların Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın’ sloganıyla uygulanan bir çalışma olduğunu aktaran Özkaya, “Amacımız Bakanlığımız araştırma kuruluşları ve özel sektörce geliştirilmiş daha iyi verim ve kalite özelliklerine sahip yerli ve milli tohumlarımızı çiftçilerimize göstererek tanıtmak, kullanımını artırmak ve İlimizde yerli tohumlarımızla üretim ve verimi artırmaktır.

Bu denemelerde Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek geçen yıl tescil ettirilen Nihatbey çeşidi, Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan Caner-Onur-Sezgin ve İnci çeşitleri, Mersin Ticaret Borsası tarafından geliştirilen Ilgaz çeşidi nohut tohumlukları ile İlimizde yaygın olarak ekilen Azkan çeşidi olmak üzere toplam 7 nohut çeşidi 3’er dekarlık parsellere eşit şartlarda ekildi.

Bu çeşitler, ekimden hasada kadar geçen gelişim dönemlerinde İl Müdürlüğümüz teknik personelince takip edilmiş olup gerekli gübreleme ve ilaçlama çalışmaları zamanında yapıldı. Hasat sonucunda çeşitlere ve bölgeye göre değişen 120 Kg ila 300 Kg/Da arasında verimler alındı.

“Çiftçilerimize yerli ve milli tohumlarımızı ekmelerini ve yerli tohumlarla üretim yapmalarını tavsiye ediyoruz. Çeşitler hakkında daha detaylı ve teknik bilgi, almak isteyen çiftçilerimiz İl ve İlçe Müdürlüğümüze başvurabilirler” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM