• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %0,22
 • ALTIN
  %-0,04
 • BIST
  %-5,29
NOHUT’TA BOL ÜRÜN

NOHUT’TA BOL ÜRÜN

Son yıllarda ürün çeşitliliği artırılan ve farklı ürünlerle çevreye dost olan, toprağı ve çevreyi koruyan, çiftçi için daha az masraflı ‘Toprak İşlemesiz’ tarımı Yozgat il genelinde yaygınlaştıran Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce uygulanan toprak işlemesiz nohut demonstrasyonlarının hasatları yapıldı. Dekardan 215 kg’a varan verimler alınırken, geleneksel toprak işlemeli tarımla yapılan ekimlere göre aynı ve daha fazla verimlerin alınması çiftçiyi sevindirdi.

Toprak işlemesiz tarımın Yozgat gibi karasal iklim gösteren illerde özellikle kuru alanlarda uygulanabilecek olan bir sistem oldu. Önceki yıllarda yapılan uygulamalarda bu sistemde herhangi bir verim kaybı olmadığını hatta bazı alanlarda verim artışı olduğu gözlemlendi.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce Merkez ve Sorgun İlçelerinde uygulanan toprak işlemesiz nohut demonstrasyonlarının hasatları yapıldı. Dekardan 215 kg’a varan verimler alındı.

Demonstrasyonların hasatları Sorgun İlçe Müdürü Yusuf Canbolat, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri ve çiftçilerin katılımı ile yapıldı. Geleneksel toprak işlemeli tarımla yapılan ekimlerle aynı hatta daha fazla verimler alındı.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “İklim değişikliğinin etkilerini hissettiğimiz şu günlerde çevreye dost olan toprağı ve çevreyi koruyan, çiftçimiz için daha az masraflı toprak İşlemesiz tarımı İlimizde yaygınlaştırmak için eğitim, yayım ve demonstrasyon çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Toprak işlemesiz tarım, Yozgat gibi karasal iklim gösteren illerimizde özellikle kuru alanlarda uygulanabilecek olan bir sistemdir. Önceki yıllarda yaptığımız uygulamalarda; bu sistemde herhangi bir verim kaybı olmadığını hatta bazı alanlarda verim artışı olduğunu gözlemledik.

Bu üretim sezonunda da Merkez ve Sorgun İlçelerimize bağlı 6 köyde toprak işlemesiz olarak nohut ekimi yapılmıştı. Bu köylerden 4 ‘ünde çiftçilerimizin isteği üzerine ilk defa uygulama yapıldı.

Hasat sonucunda toprak işlemesiz olarak ekilen arazilerde verim kaybı olmadı. Hatta bazılarında verim artışı oldu. 100 ila 215 Kg/Da arasında verimler alındı” dedi.

Özkaya, “Bu sistemin sürdürülebilirliğini çiftçilerimize göstermek amacıyla yıllardır demonstrasyon çalışmasına devam edilen Merkez Fakıbeyli köyümüzde toprak işlemesiz ekim demonstrasyonumuzda Katran çeşidi Siyah nohut ektik 215 Kg/Da verim aldık. Bu demonstrasyon İlimizde toprak işlemesiz tarımın sürdürülebilirliğini göstermek açısından önemli bir çalışmadır.

Bu sistemle yapılan tarımda dekardan ortalama 5 Litre yakıt tasarrufu sağlanmakta ayrıca toprak işleme aletlerine yapılan masraflar, işgücü ve amortisman maliyetleri de en aza inmektedir. Bütün bunlar dikkate alındığında bu sistemde çiftçinin dekardan tasarrufu, 100-150 TL civarındadır.

Ayrıca bu sistemde anızları toprak üstünde bıraktığımızdan dolayı toprağın organik madde seviyesi artmakta, toprak erozyonu azalmakta ve en önemlisi de anız yangınlarının önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

Bu sistemde dikkat edilecek hususlar tarlaya her yıl farklı üretim çeşidinden ürün ekilmesi ve konu uzmanlarından teknik bilgi ve yardım alınmasıdır. İl Müdürlüğü olarak biz bu konuda her zaman çiftçimize teknik destek ve bilgi vermeye hazırız” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM