• DOLAR
  %0,03
 • EURO
  %0,93
 • ALTIN
  %-0,17
 • BIST
  %1,96
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Anadolu Üniversiteler Birliği öncülüğünde, TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Yozgat Bozok Üniversitesi (YOBÜ) ev sahipliğinde düzenlenen 1. AR-GE Proje Pazarı, değerlendirme ve ödül töreni programı ile sona erdi.

Üniversitenin Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve proje geliştiricilerinin fikir alışverişine ortam hazırlamak, AR-GE projelerine dair finansal ve teknolojik işbirliklerine zemin oluşturmak, üniversite, özel sektör temsilcileri ve bağımsız araştırmacıların bir araya gelmelerini sağlamak, üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek ve bölge insanını bilinçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen 1.Ar-Ge Proje Pazarında yaklaşık 350 proje görücüye çıktı.

Düzenleme kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Sağlık Bilimleri ve Biyoteknoloji, Tarım Gıda ve Çevre Bilimleri, Mühendislik ve Temel Bilimler, TÜBİTAK ve Öğrenci Kategorileri ile Öğrenci Mansiyon Ödülleri sahiplerini buldu.

Programın açılış konuşmasını yapan 1. AR-GE Proje Pazarı Düzenleme Kurulu Başkanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Anadolu Üniversiteler Birliği öncülüğünde 13 üniversitenin sorumluluğu ve ağırlığı ile ciddi bir organizasyonun sonlandırmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Prof. Dr. Yılmaz, konuşmasının devamında Anadolu Üniversiteler Birliği’nin muhteşem bir model ve örnek olduğunu belirterek, bu birlik sonucu ortaya çıkan 1. AR-GE Proje Pazarı’nın bu sinerjinin bir ürünü olduğuna dikkat çekti.

Bu organizasyonun vücut bulmasında başta Yozgat Valiliği ve Yozgat Belediyesi’nin önemli katkıları olduğuna değinen Prof. Dr. Yılmaz, işin mutfağında yer alan, ciddi emek sarf eden üniversitenin akademik ve idari personeline şükranlarını sundu.

1.AR-GE Proje Pazarı ödül töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ ise, AR-GE kültürünün ülkemizin daha ileri ve daha müreffeh bir düzeye ulaşmasında önemsenecek bir alan olduğunu söyledi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ konuşmasının devamında şunları söyledi :        “Üniversitelerimizin AR-GE kültür süreçlerine baktığımızda 90’lı yıllarda proje hazırlama kültürünü daha yeni öğrenmeye başlarken geldiğimiz nokta itibariyle artık projelerin sadece hazırlanması ve uygulanmasını değil bu projelerin sanayici ile buluşması süreçlerini konuşuyoruz. Özellikle bu projelerin sanayici ile buluşma süreçlerini artık hayata geçirmiş durumdayız. O açıdan AR-GE Proje Pazarı ülkemizde artık bir kültür haline dönüştü. Anadolu Üniversiteler Birliği’nin bu temelde Yozgat Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde birincisini yaptığı AR-GE Proje Pazarı da böylesine bir şölene ev sahipliği yaptı. Proje pazarında sunulan projelerin nitelikli ve sanayici ayağının olduğunu bir kez daha şahit olduk. Bu beni ziyadesi ile mutlu etti. Başta öğrencilerimiz olmak üzere öğrenci kategorisi temelinde onların projelerini çok önemsediğimi diğer arkadaşlarımızın gerek TÜBİTAK projeleri gerekse diğer alandaki projelerinin çok değerli olduğunu belirtmek istiyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM