• DOLAR
  13,5428
  %0,10
 • EURO
  15,3697
  %0,34
 • ALTIN
  789,97
  %0,12
 • BIST
  1.979,83
  %-5,08
OKTAY’A MUHTEŞEM KARŞILAMA

OKTAY’A MUHTEŞEM KARŞILAMA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Baba ocağı Çekerek’te Vali Kadir Çakır ve Milletvekili Yusuf Başer ile Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar ve Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, başta olmak üzere il ve ilçe protokolü ile çok sayıda kişi tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Yerelden kalkınmayı sağlayacağız. Barajların bulunduğu bölgede yerel kalkınmanın da dinamiklerinin olması gerekir” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak üzere baba ocağı Çekerek’e geldi.

Burada, Tarım ve Orman Bakanlığınca organize edilen trüf mantarı dikim programına katılan Oktay, Vali Çakır, il, ilçe protokolü ve vatandaşlarla Çekerek Barajı kenarında dikim yaptı.

Türkiye’yi yeşillendirmeye devam ettiklerini belirten Oktay, barajların bulunduğu bölgede yerel kalkınmanın da dinamiklerinin olması gerektiğini dile getirdi.

Oktay, barajların etrafının gelir getirici kaynaklara dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları ifade etti:

“Bugün yapacağımız trüf mantarı dediğimiz sadece bunun bir örneği. 100 avro ile 300 avro arasında kilogramını satıyoruz. 100 dönümlük bir araziye dikim yapıyoruz ama asıl şey şu, kendi haline gelene kadar Genel Müdürlüğümüz bunun bakımını üstleniyor, verim almaya başladığımızda da bölge halkına kura usulü ücretsiz dağıtılacak. Amacımız bunun ücretsiz dağıtılması değil, bunun olabilirliğini göstermek.”

Bu işi yapmak isteyen köylülere yüzde 65’e kadar teşvik verileceğini anlatan Oktay, işletme döneminde de işçilik boyutunda da teşviklerin süreceğini söyledi.

Oktay, trüf mantarının yanında bal ormanının kurulduğunu kaydederek, “Mevsim başladıktan sonra bitene kadar farklı zamanlarda sürekli çiçek açabilecek, bal üretimini sağlayacak ağaçların dikimi sağlanıyor. Orada tonlarca balın üretilip, bir marka haline dönüştürülüp buranın bir bal üretim merkezine dönüştürülmesini teknik şekilde yapacağız.” ifadelerini kullandı.

– “Yerelden kalkınmayı sağlayacağız”

Bu tür projelerle yerelden kalkınmanın amaçlandığını vurgulayan Oktay, muhtarlara şöyle seslendi:

“Burada bir ilçede konuşuyorum ama tüm Türkiye’ye sesleniyorum: Muhtarlarımız derse ki ‘Ben kendi köyümü de organize ederim, kendi köyümde de bunu yaparım.’, trüf ormanıdır veya bal ormanı, ‘Bir araziyi buna tahsis ederiz.’ derse kamu olarak biz de katkı veririz. Bu şekilde yerel kalkınma boyutunu uyguluyoruz. Artık yerelin üretmeye başlaması, yerelden kalkınmayı sağlıyor olmamız gerekir, dediğimiz şey bu. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ısrarla ‘Yerelden kalkınma olmazsa ulusal anlamda kalkınmayı başaramayız.’ diyoruz. 2023 hedefleri dediğimiz şey, asla geri adım atmadığımız şey bu. Biz 2023 rakamlarını ya yakalayacağız ya yakalayacağız. Onun için de eğer 500 milyar doları yakalayacaksak benim Çekerek’te yereldeki vatandaşım balını üretecek, markasını yapacak ve bunu satacak. Trüf mantarı yetişiyor madem, bunu yapacağız. 100 avro, 200 avro, 300 avro az bir rakam değil. Bunu ihraç ettiğimiz zaman bu mümkün. Bu projenin bölgesel anlamda turizme katkısını da göreceğiz. Muhteşem bir proje, ilçemize hayırlı olsun.”

-Çekerek Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı Ziyaret Edildi

Çekerek Kaymakamlığını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Vali Kadir Çakır, Yozgat milletvekili Yusuf Başer, Orman Genel Müdür Bekir Karacabey ve diğer yetkililerin katılımıyla Çekerek Nehri Havza Rehabilitasyon Projesi Bilgilendirme Toplantısına katıldı.

Oktay, toplantının ardından yaptığı konuşmada, geçtiğimiz haftalarda Yozgat’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptıkları proje bazlı toplantıyı bugün Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye gösterdiği ilgi nedeniyle teşekkür eden Oktay, Pakdemirli’nin katılımıyla Yozgat merkezi daha sonra ziyaret edeceklerini, projeleri ayrıntılarıyla açıklayacaklarını ifade etti. Çekerek’i, Yozgat’ı, civar illeri ve bölgeyi geliştirmek istediklerini anlatan Oktay, Çekerek Nehri Havza Rehabilitasyon Projesi’nin pilot uygulama olarak başlayacağını vurguladı. Oktay,  projelerin hayata geçirilmesiyle bir ilçenin, bölgenin nasıl değiştiğini, geliştiğinin hikayesini birlikte yazacaklarını vurguladı.

– Çekerekli Hemşehrileriyle Buluştu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, düğün salonunda Çekerekli hemşehrileriyle bir araya geldi.

– Doğduğu Köyü Ziyaret Etti

Ziyaretleri kapsamında doğduğu köy olan Bayındırhüyük’ü ziyaret eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, köy meydanında köylüleri ile bir araya gelerek hasbihal etti.

– Şehit Evine Taziye Ziyareti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hakkari’nin Davuş Tepe Üs Bölgesi’ne düşen yıldırım sonucu şehit olan Jandarma Astsubay Çavuş Bünyamin Duymaz’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM