• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
OKULLAR AÇILIYOR

OKULLAR AÇILIYOR

HER ŞEY GÜVENLİ EĞİTİM İÇİN

2022-2023 eğitim ve öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Asayiş ve Trafik Tedbirleri genelgesi gönderdi. Genelgede; öğrencilerin huzurlu ve güvenli bir ortamda eğitim görmelerine vurgu yapıldı, trafik tedbirleri başta olmak üzere genel emniyet ve asayişe ilişkin tedbirler ile okul önlerinde alkol ve sigaranın bulundurulması ve satılmasının önüne geçilecek.

Öğrencilerin heyecanla beklediği 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı 12 Eylül 2022 Pazartesi günü başlıyor.

Boğazlıyan Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce de 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı için hazırlıklar devam ederken, okul öncesi, ilkokul ve ortaöğretimde yaklaşık 5 Bin 800 öğrenci okulların açılacağı 12 Eylül Pazartesi günü ders başı yapacak. Ayrıca 450 öğretmen toplam 700 personel ile 40 eğitim kurumlarında sorunsuz bir eğitim için çalışmalar hız kazandı.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Asayiş ve Trafik Tedbirleri genelgesi gönderdi.

Yeni eğitim öğretim döneminde çocuk ve gençlerin eğitim ve öğretimini güvenli bir ortamda sürdürebilmesi amacıyla özellikle başta uyuşturucu maddeler olmak üzere terör nitelikli oluşumlar ile narkotik ve asayiş suçlarından uzak tutulması ve korunması, öğrencilerin huzur ve güven içerisinde yolculuk yapmalarının sağlanması, okul yakın çevresinde ve dışında bulunan mekanlar göz önünde bulundurularak denetim faaliyetleri ile algılanan yakalanma riski duygusunun artırılması, servis sürücülerinin dikkat ve hassasiyetlerini en üst düzeyde tutarak trafik kazalarının önlenmesinin önem arz ettiği vurgulanan genelgede; trafik tedbirleri, genel emniyet ve asayişe ilişkin tedbirler ile okul önlerinde alkol ve sigaranın bulundurulması ve satılmasının önüne geçilecek.

Genelgede; “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) iş birliği ile 2019 yılından beri yürütülen “Çocukların Eğitim Süreçlerinin Güvenliğine İlişkin Koruyucu Önleyici Hizmet ve Tedbirlerin Artırılmasına Yönelik İş Birliği Protokolü”nün uygulanmasında gerekli hassasiyet gösterilecek.

Sürücülerin yaya ve okul geçitleri öncesinde uyarılarak, dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak için yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla tüm ışıksız okul ve yaya geçitlerine araçların yaklaşım yönünde “önce yaya” görsellerinin çizdirilmesi ivedilikle tamamlanacak, eski ve silinmiş görseller yenilenecek.

Polis sorumluluk bölgesinde, 1’inci öncelik dereceli ilkokul, ortaokul ve liseler ile 2’nci öncelik dereceli ortaokul ve liselere sabit olarak görev yapacak “okul kolluk görevlisi”, diğer tüm okullarda “güvenli eğitim koordinasyon görevlisi” görevlendirilecek.

Jandarma sorumluluk bölgesinde 1’inci ve 2’nci öncelik dereceli ortaokul ve liseler olmak üzere devriye (en az 3 personelden oluşacak şekilde), tüm okullarda ise “güvenli eğitim koordinasyon görevlisi” görev yapacak.

Okulların giriş-çıkış saatlerindeki yoğunluğa göre ihtiyaç duyulan okullarda “ekip/devriye”, ayrıca imkanlar doğrultusunda “özel güvenlik görevlisi” bulundurulacak.

Okul önleri ve yakın çevresinde öğrencilerin kötü alışkanlıklar edinmesine ve suça sürüklenmesine sebep olabilecek alkol, sigara/açık sigara, tütün gibi maddeler ile kesici, delici, yaralayıcı gibi diğer unsurların satılması, taşınması ve bulundurulmasını önlemek amacıyla gerekli tedbirler alınacak.” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Boğazlıyan Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı için hazırlıklar devam ederken, okul öncesi, ilkokul ve ortaöğretimde yaklaşık 5 Bin 800 öğrenci okulların açılacağı 12 Eylül Pazartesi günü ders başı yapacak. Ayrıca 450 öğretmen toplam 700 personel ile 40 eğitim kurumunda sorunsuz bir eğitim için çalışmalar hız kazandı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Şimşek, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı için hazırlıklar devam ettiğini, yeni eğitim ve öğretim yılının eğitim camiasına ve velilere hayırlı olması temennisinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM