• DOLAR
  13,5405
  %0,51
 • EURO
  15,3402
  %0,45
 • ALTIN
  798,36
  %0,61
 • BIST
  1.910,29
  %-5,02
Okuma-Yazma Seferberliği Devam Ediyor

Okuma-Yazma Seferberliği Devam Ediyor

       Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce yürütülen proje kapsamında Yozgat genelinde de okuma-yazma seferberliği devam ediyor. İl genelinde 231’i erkek, 2 Bin 549’u kadın olmak üzere, toplam 2 Bin 780 kişi okuma yazma öğrendi.

2018-2019 Eğitim Öğretim yılında da il genelinde okuma-yazma seferberliği devam edecek.

Vali Kemal Yurtnaç’ın başkanlığında ilçelerde kaymakamlar, Belediye Başkanları, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürleri, Müftü ve Muhtarlardan oluşan komisyonla okuma yazma seferberliği yürütülüyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında da okuma yazma programlarının devam edeceği, halk eğitim merkezi müdürlüğü aracılığı ile kursların başlatıldığı ve  ayrıca alan taramalarının devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, “Gönüllü kişiler, kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları kampanyaya dâhil edilmiştir. Okuma yazması olup Okuma yazma belgesi olmayanlar tespit edilerek 108 adet erkek kursiyere, 1297 adet kadın kursiyere belgeleri verilmiştir.

Okuma yazması olmayan engellilerimiz tespit edilerek evde eğitim almaları sağlanmaktadır. Kursiyerlerin her türlü kırtasiye, kitap, ulaşım problemleri imkânlar dâhilinde giderilmektedir.

Yenilik ve Eğitim teknolojileri Genel müdürlüğü (YEGİTEK) tarafından okuryazarlık seferberliğinde kullanılması için hazırlanan mobil uygulama ve EBA dükkânda kullanıcıları için yer alan oku-yaz uygulaması ve YEGİTEK stüdyolarında çekimi yapılan ve htp://www.hbo.gov.tr/HBO TV internet adresinde yayınlanan yoğunlaştırılmış temel düzey okuma yazma videoları kurslarda kullanılmaktadır.

Aynı zamanda kursiyerlerimiz Vali Kemal Yurtnaç tarafından hediyeler verilerek ödüllendirilmişlerdir.  Okuma yazma seferberliğinin başlama tarihinden itibaren il genelinde 345 kurs açılmış, 231’i erkek, 2549’u kadın olmak üzere, toplamda 2780 kursiyer seferberlikten yararlanmış olup belgeleri verilmiştir.

Kursiyerlerin sayıları her geçen gün artmakta ve kurslarımız açılmaktadır. Halkımızın konuyu çevresindeki okumaz yazmazlara duyurarak en yakın okul veya halk eğitim merkezlerine yönlendirmeleri bizlere en büyük desteği sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM