• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ÖLÜM NEDENLERİ AÇIKLANDI:

ÖLÜM NEDENLERİ AÇIKLANDI:

DOLAŞIM SİSTEMİ HASTALIKLARI İLK SIRADA

Yozgat il genelinde ölüm nedenleri arasında yüzde 41,4 dolaşım sistemi hastalıkları dikkat çekerden bunu yüzde 16,7 ile solunum hastalıkları izledi.

Yozgat ilindeki son ölüm nedenleri istatistikleri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kayseri Bölge Müdürlüğü tarafından derlenen bilgilere göre, 2023 yılı Haziran ayı verilerine göre ölüm nedenleri arasında dolaşım sistemi hastalıkları yüzde 41,4 ile birinci sırada yer alıyor.

Yozgat ilindeki sağlık sorunlarının başında gelen dolaşım sistemi hastalıkları, yüzde 41,4 oranıyla dikkat çekiyor. Bu durumu yüzde 16,7 ile solunum sistemi hastalıkları takip ediyor. İyi huylu ve kötü huylu tümör hastalıkları ise yüzde 14,6 oranıyla üçüncü sırada yer alıyor. Diğer ölüm nedenleri ise sırasıyla yüzde 11,4, bilinmeyen yüzde 8,6, sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları yüzde 3,3, iç salgı bezi (endokrin), beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıklar yüzde 3,2 ve Covid-19 yüzde 1,2 olarak belirlendi.

Bu verilere göre, dolaşım sistemi hastalıklarının ölüm nedenleri arasında önemli bir yer tutuyor. Önceki verilere göre ise dolaşım sistemi hastalıkları yüzde 42,3 oranında iken tümör hastalıkları yüzde 18,2 oranında öne çıkıyordu.

Yozgat ilindeki sağlık hizmetlerine ilişkin diğer veriler de dikkat çekmekte. Sağlık kurumlarında yatak başına düşen kişi sayısı 346 iken, Türkiye genelinde bu rakam 333 olarak kayıtlara geçti. Hekim başına düşen kişi sayısı 573, hemşire başına düşen kişi sayısı ise 341 olarak belirlendi. Kaba doğum hızı ise 2020’de yüzde 11,5, 2021’de 10,7 ve 2022’de ise 10,3 olarak gerçekleşti.

Sağlık yetkilileri, dolaşım sistemi hastalıkları ve diğer ölüm nedenlerinin azaltılması için daha fazla önlem almayı ve halkın sağlık bilincini artırmayı hedefliyor. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM