• DOLAR
  13,7194
  %0,41
 • EURO
  15,5684
  %0,38
 • ALTIN
  786,58
  %1,29
 • BIST
  1.910
  %1,61
ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYA’NIN

ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYA’NIN

İlçemizde “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” projesi kapsamında trafik uygulaması gerçekleştirildi.

Uygulama kapsamında trafik ekipleri tarafından araç sürücüleri durdurularak, konu ile ilgili bilgilendirmede bulunuldu, karşıdan karşıya geçmekte olan yayalara yardımcı olmaları konusunda uyarıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılı ‘Yaya Öncelikli Trafik’ yılı ilan edilmesi ile birlikte etkinlikler sürüyor. Bu kapsamda Boğazlıyan’da da  ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ projesi kapsamında ‘Yaya Geçidi Nöbeti’ farkındalık etkinliği düzenlendi. Etkinlik renkli görüntüleri de beraberinde getirdi.

Boğazlıyan Kaymakamı Fatih Okumuş, Jandarma Komutanı Kamil Çaylı, Emniyet Müdürü Hasan Şahin, Milli Eğitim Şube Müdürü Nazan Tok ve Vedat Oymak ile öğrenciler ve vatandaşların da katıldığı etkinlikte Kaymakam Fatih Okumuş, ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ projesinin Boğazlıyan’da da başladığını belirterek, araç sürücülerinin yaya geçitlerinde yayalara öncelik vermesi, yol hakkı tanıması ve aynı zamanda yayaya ve insan haklarına saygı çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Kaymakam Okumuş, şunları belirtti.

“İçişleri Bakanlığının başlattığı projeyi ilçemizde de uygulamaya koymuş bulunmaktayız. Buradaki amacımız aslında hayatımız boyunca hep karşılaştığımız caddelerde, yollarda gördüğümüz yaya geçitlerinin anlamına uygun olarak kullanılması. Bilindiği üzerine çok kazalar oluyor, İçişleri Bakanlığımızın öncülüğünde ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’ projesi başladı. 2019 yılı itibariyle de uygulanıyor. Amacımız bütün çocuklarımız olmak üzere bütün vatandaşlarımıza trafik güvenliğini kazandırmak görsel ve uygulamalı olarak anlatmak ve hiç kaza olmasın istiyoruz.”

Düzenlenen etkinliğin amacının yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması, yayaların yaya geçitlerine teşvik edilmesi, yayaların güvenli bir şekilde yaya geçitlerini kullanmalarını  ve dezavantajlı grupların (yaşlı, çocuk ve engelli) trafikte yaya olarak karşılaştıkları sorunları dikkate çekmek amacıyla Türkiye genelinde böyle bir etkinliğin eş zamanlı olarak düzenlendiğini ifade eden Kaymakam Okumuş, “Trafik ekipleri tarafından sürücülere yaya ve okul geçitleriyle kavşaklarda yolun karşısına geçen yayaların önceliğinin olduğu bilgisi verildi. Yaya geçitlerinin kullanılmasının teşvik edilmesi ve sürücüler tarafından fark edilmesi, buralarda vatandaşların geçiş üstünlüğünün vurgulanması amacıyla yürürlüğe giren yasaya uymayan sürücülere idari para cezası uygulanacağı hatırlatılarak bilgilendirme broşürleri dağıtıldı” diye konuştu.

Etkinlik kapsamında Kaymakam Fatih Okumuş, Jandarma Komutanı Kamil Çaylı, Emniyet Müdürü Hasan Şahin, Milli Eğitim Şube Müdürü Nazan Tok ve Vedat Oymak, çocuklarla birlikte yaya geçidini kullandı.

Uygulama kapsamında araç sürücüleri durdurularak konu ile ilgili bilgilendirmede bulunuldu, karşıdan karşıya geçmekte olan yayalara yardımcı olunması istenip, broşür verildi. Kaymakam Okumuş, öğrencilerle bir süre sohbet ederek, trafik güvenliği hakkında bilgiler aktardı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM