• DOLAR
  %0,16
 • EURO
  %0,33
 • ALTIN
  %-0,18
 • BIST
  %2,74
ORAN KALKINMA AJANSI TOPLANTISI YAPILDI

ORAN KALKINMA AJANSI TOPLANTISI YAPILDI

Orta Anadolu (ORAN) Kalkınma Ajansı Ağustos ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Yönetim Kurulu Başkanı Yozgat Valisi Ziya Polat başkanlığında, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Sivas Valisi Salih Ayhan ve yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile Kayseri’de yapıldı.

2021 yılı çalışma programı ve bütçesinin görüşüldüğü toplantıda Vali Ziya Polat, “Bilindiği üzere Kalkınma Ajansları sonuç odaklı program (SOP) odaklı yıllık çalışma programları hazırlamakta ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına iletmektedir” dedi.

Vali Ziya Polat, “2020 yılında başladığımız 3 ayrı sonuç odaklı Program’ın 2021 yılında da devam etmesi yönünde Yönetim kurulumuzda görüş alışverişi yapılacak olup bu 3 hedef çatısı altında; İmalat Sanayi’indeki firmaların tasarım kalitesinin yükseltilmesi, süreç verimliliğinin ve kurumsallaşmalarının sağlanması ve katma değerli üretimin yaygınlaştırılması yoluyla bölgesel rekabet edebilirliğin artırılması. TR72 Bölgesi içindeki KOBİ’lerin, dijital teknolojilerin gerektirdiği enstrümanların (e-ticaret, sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlama teknikleri vb.) kullanımının yaygınlaştırılması yoluyla satış ve pazarlama kanallarının genişletilmesi. Kırsal alanda yaşayan bireylerin örgütlenmesi, pazarlama yeteneklerinin artırılması, yeni pazar kanallarına ulaşmalarının sağlanması, kendilerine has ürünlerin etkin yönetiminin sağlanması, coğrafyalarına uygun yeni bitkilerin denenmesi ve altyapı problemlerini giderilmesi. Alternatif turizm kapsamında kış, termal, sağlık ve spor turizmi imkânlarının geliştirilmesi ve tanıtımı, ajansın ana çalışma alanları olacaktır.” dedi.

Ajans tarafından 2020 yılı fizibilite desteği ağustos ayı başı itibarıyla ilan edildiğini kaydeden Vali Polat, “Bu program ile kar amacı gütmeyen kurumların başvuru sahibi olacağı, bölge illerimizde yapılması planlanan ve Ajans Çalışma Programı ile uyumlu fizibilite tekliflerini % 75 oranında desteklemeye devam edeceğiz. Yatırım fizibilitesi yaptırmak isteyen ve gerçekten yapılacak olan fizibilitenin de kısa vadede kullanılacağını garanti eden kurumlarımızın projelerini 30 Ekim tarihine kadar bekliyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Yozgat, Sivas ve Kayseri illerimize yönelik, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında ise Sivas ilimize yönelik proje önerileri geçtiğimiz aylarda Bakanlığa iletilmişti. CMDP kapsamında Sivas ilinde 2 projenin fikri onaylanmış olup eylül ayı içinde fizibiliteleri Bakanlığımıza iletilecektir. Onaylanan projeler; Sivas Bilim ve Teknoloji üniversitesinin “İleri Alaşımlar Araştırma ve Üretim Merkezi” isimli projesi ile azami 6 milyon TL bütçeli bir eklemeli imalat tesisinin kurulması planlanmaktadır. Diğer proje ile de Gemerek OSB’nin elektrik altyapı işleri için azami 1,5 milyon TL destek verilecektir.” diye konuştu.

SOGEP kapsamında ise kırsal kalkınmaya destek verilmeye devam edildiğini aktaran Vali Polat, “Kayseri ilinden Talas İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün “Tarım Anneleri Ev’leniyor” isimli projesi ile 1.080.000 TL bütçeli mevsimlik tarım işçileri için sosyal alanlar yapılacaktır.  Sivas ilinden Şarkışla Cemel Belediyesi’nin “CEM UN Unlu Mamuller” isimli projesi 1,5 milyon TL bütçe ile unlu mamuller tesisi kurulacak ve beldedeki kadınlar için istihdam oluşturulacaktır. Yozgat ilinden ise Çandır Belediyesinin “Çandırda Tüketen Değil Mantar Üreten Eller” projesi 1,3 milyon TL bütçe ile ilçede istihdam oluşturmak adına kültür mantarı üretim tesisi kuracaktır. Bugün görüşeceğimiz konulardan bir tanesi Sivas OSB’nin geçen seneden beri devam eden “İnovasyon Merkezi” güdümlü projesinin başvurusudur. Yönetim Kurulumuz da onayladıktan sonra eylül ayı içerisinde Ajans ve Sivas OSB arasında sözleşme imzalanacak ve proje başlayacaktır. Proje ile 4 milyon TL bütçeli dijital dönüşüm merkezi, tasarım merkezi ve dış ticaret istihbarat merkezi Sivaslı firmalarımızın hizmetine sunulacaktır. Ayrıca, daha önce Ajansımız tarafından desteklenmesi uygun görülen Erciyes Bisiklet yarışları da 3 eylül tarihi itibarıyla başlayacaktır. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı, Erciyes A.Ş. ve Erciyes Yüksek İrtifa Spor ve Turizm Derneği koordinasyonunda genellikle şehir merkezine uzak mekanlarda düzenlenecek olan ve Covid-19 pandemi sürecinden dolayı yoğun önlemlerin alınacağı, Dünya ve Türkiye Bisiklet Federasyonu onaylı yarışlara; Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Çin, Belarus, ABD, İran ve Belçika’dan 200’ün üzerinde yarışmacının gelmesi beklenmektedir. Erciyes’in tanıtımı ve yaz sezonunda da sporcular tarafından tercih edilmesi için yarışların büyük önem arz edeceği düşünülmektedir. Son olarak; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yatırım Teşvik Sistemi’nde yapılan yeni düzenlemeler sonucunda bölge illerimiz içinden yatırım teşvik bölgesi değişen ilimiz olmamıştır. Ancak Kayseri ilinden İncesu, Felahiye, Yahyalı, Bünyan, Yeşilhisar, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Tomarza, Sarız ve Akkışla; Sivas ilinden Akıncılar, Zara, Gölova, Kangal, Ulaş, Altınyayla, Hafik, Yıldızeli ve Koyulhisar; Yozgat ilinde ise Aydıncık ilçeleri alt bölge olarak ilan edildi. Bu ilçeler, ilin mevcut yatırım teşvik bölgesinin bir alt bölgesinin desteklerinden faydalanabilecektir. Bu ilçelerde OSB bölgesi bulunması durumunda ise iki alt bölge desteklerinden faydalanabilecektir. Tüm projelerin ve Ajansımızın çalışmalarının Bölge illerimiz ve ülkemiz adına hayırlı olmasını temenni ederim.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM