• DOLAR
  12,4032
  %0,28
 • EURO
  14,0104
  %0,01
 • ALTIN
  712,16
  %-0,10
 • BIST
  1.776
  %-2,35
Orta Anadolu Keşfedilmeyi Bekliyor

Orta Anadolu Keşfedilmeyi Bekliyor

Yozgat, Kayseri ve Sivas ve illerini kapsayan ve Türkiye’nin merkezinde, stratejik bir konumda olan Orta Anadolu; gelişmiş sanayi altyapısı, köklü ticaret ve girişimcilik kültürü, tarım ve hayvancılık için uygun verimli arazisi, eğitimli ve nitelikli işgücü, çeşitli maden yatakları ve gelişmiş kentsel altyapısı ile yatırımcılara büyük potansiyel sunmakta. Bu nedenlerle Orta Anadolu hem ekonomik hem de sosyal açıdan Türkiye’nin en çok gelecek vadeden bölgelerinden birisi olduğu bildirildi.

ORAN (Orta Anadolu Kalkınma Ajansı) “Orta Anadolu’yu Keşfet” I. Ulusal Fotoğraf Yarışması düzenliyor.

“YARIŞMANIN KONUSU VE AMACI”

Geçmişten günümüze insanoğlunun güzellikleri bulmasında yola çıkış noktası her zaman keşif dürtüsü olmuştur. Bu keşif ruhu ile Orta Anadolu’nun güzelliklerinin fotoğraflanması ve Dünya’ya duyurulması amaçlanıyor.

Yozgat, Kayseri ve Sivas’ı kapsayan Orta Anadolu’nun tarihi, coğrafi, kültürel güzelliklerinin ortaya konulması hedeflenen bu yarışmada elde edilecek fotoğraflar ile bölgenin turizm potansiyeline dikkat çekilmesi yarışmanın yola çıkış noktalarından olduğu bildirildi.

Ayrıca yarışmada Yozgat’ın Sarıkaya İlçesi’nde yer alan ve dünyanın en önemli Roma Hamamlarından olan Sarıkaya Roma Hamamı’nın sanatsal fotoğraflarla belgelenmesi ve tanıtılması amacıyla Sarıkaya Roma Hamamı için özel kategori belirlenmiştir.

“YARIŞMANIN ORGANİZASYONU”

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen “Orta Anadolu’yu Keşfet” fotoğraf yarışmasının organizasyonu, Anadolu’ya Yolculuk Fotosafari-Belgesel tarafından yürütülecektir.

“YARIŞMA KATEGORİ VE BÖLÜMLERİ”

Yarışmaya katılım dijital (sayısal) kategoride olup, aşağıda belirtilen iki bölümde gerçekleştirilecektir:

1- ORTA ANADOLU’YU KEŞFET Dijital (Renkli veya Siyah Beyaz). 18 yaşını doldurmuş tüm dünya vatandaşlarının katılımına açıktır. (Kayseri, Sivas, Yozgat sınırları içerisinde çekilmiş olmalıdır.)

2- SARIKAYA ROMA HAMAMI’NI KEŞFET- Dijital (Renkli veya Siyah Beyaz) 18 yaşını doldurmuş tüm dünya vatandaşlarının katılımına açıktır. (Yozgat Sarıkaya Roma Hamamında çekilmiş olmalıdır.)

“KATILIM KOŞULLARI”

Katılım ücretsizdir.

 • Yarışmaya Dijital (Sayısal) kategoride, renkli veya siyah-beyaz fotoğrafla katılım serbesttir.
 • Yarışma Seçici Kurul Üyeleri, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı, Anadolu’ya Yolculuk FotoSafari-Belgesel çalışanları ile birinci derece yakınları dışında, ilgili bölüm koşullarını sağlamak koşuluyla, amatör ve profesyonel tüm fotoğrafçılara açıktır.
 • Yarışmaya her fotoğrafçı, her kategori için ayrı olmak üzere, belirtilen yerlerde çekilmiş en fazla 5 (beş) adet dijital (Sayısal) renkli veya siyah-beyaz fotoğrafla katılabilir.
 • Dereceye giren yarışmacıların diğer eserleri, mansiyon, özel ödül ya da sergilemeye değer eserler arasına da seçilebilir.
 • Daha önce herhangi bir yarışmada ödül veya sergileme alan fotoğrafların bu yarışmaya katılımı serbesttir.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıt(lar)ın tümüyle kendisine ait olduğunu, gerekli izinlerin alındığını, diğer hususlarla birlikte kabul ve beyan eder. Fotoğraflarda daha sonradan ortaya çıkabilecek tüm telif ve izin uyuşmazlıklarından doğrudan fotoğrafçı sorumludur. Yarışmaya katılımı bu durumu kabul ettiğinin beyanıdır.
 • Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı temel işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotoğrafik müdahalelere müsaade edilir. Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Bu konuda jürinin kanaati esastır.
 • Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj), yarışmaya kabul edilmez.
 • Birden fazla fotoğrafın yan yana getirilip üretilmesiyle oluşturulan panoramik fotoğraflar ancak aynı zaman zarfında çekilen gerçek görüntülerin kullanılması koşuluyla yarışmaya kabul edilir.
 • Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin tamamen ya da kısmen kullanılması kural ihlali sayılır.
 • Katılımcı, internet sitesine yarışma için yüklediği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu, belirtilen yerlerde çekildiğini ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder.
 • Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına fotoğrafçının izin aldığı kabul edilir.
 • Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler yarışmacının men edilme sebebidir.
 • Kural ihlali yapan katılımcının ödülü iptal edilir; ödül, unvan ve kazanımları geri alınır. Bu durum diğer yarışmacıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz; diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir.
 • Yarışmaya gönderilen fotoğrafların ham halleri ile birlikte EXIF verilerinin muhtemel soruşturmaları kolaylaştırmak için bozulmamış olarak tutulması zorunludur.
 • Düzenleme Kurulu; ödül ve sergileme almayan fotoğraflardan dilediği kadarını sergileme bedeli kadar bir bedel ödeyerek satın alabilir.
 • Katılımcıların sunduğu eserlere layık görülen sıra, seçici kurulun takdiri ile belirlenecek olup buna hiçbir surette itiraz edilemeyeceği gibi, dereceye layık bir eser öngörülmediği takdirde bu sıra boş bırakılacaktır. Sunulan eserler, Seçici Kurul tarafından daha sonraki alt derece ve ödüllere layık bulunulabilir.
 • Düzenleme Kurulu, ödül ve sergileme kazanan ve satın alma uygulanan fotoğrafların asıl dosyalarını katılımcıdan isteyebilir.
 • Düzenleme Kurulu, uygun gördüğü koşullarda yarışmanın tamamının veya bir kısmının iptaline ya da ertelenmesine karar verebilir. Düzenleme Kurulu, iptal ya da erteleme durumlarında uygulanacak yöntemleri ve kuralları belirleme hakkına sahiptir.
 • Özel Ödül olan Kayseri, Sivas ve Yozgat Fotoğraf Turu için 10 kişi seçilecektir. Aynı kişinin 1’den fazla fotoğrafı bu ödüle seçilmeyecektir.
 • Düzenleme Kurulu, sorunların ve belirsizliklerin çözümünde, gerekli görülen durumlarda şartnamenin kuralları, program değişikliği, değerlendirme, ödüllendirme dahil her türlü değişikliği yapmaya, yetkilidir.
 • Yarışmada ödül, mansiyon ödülü, özel ödül, sergileme ve satın alma alan fotoğraflar için eser sahibinden, fotoğrafın nerede ve nasıl çekildiğinin hikâyesini anlatan kısa bir açıklama yazısını (bir paragraf) 5 iş gününde mail atması istenecektir. Yazıyı ulaştırmayan katılımcıların ödülleri taktim edilmeyecektir.
 • Yarışma fotoğrafları Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın resmi web sayfası olan http://www.ortaanadoluyukesfet.com adresine yüklenecektir. Yarışma sonuçları yine aynı web sayfasından duyurulacaktır.

Son başvuru tarihi 23 Kasım 2018 olan yarışmada 1’inciye 7 bin TL, 2’inciye 5 bin TL, 3’üncüye 4 bin TL ödül verilecek. Yarışmada ayrıca mansiyon ödülleri bin TL, sergilenmeye değer 40 esere verilecek ödül ise 200’şer TL, ayrıca Yozgat’ta bulunan Sarıkaya Roma Hamamı için ise özel ödül 5.000 TL olarak belirlendi. Toplam ödülün 50.000 TL olduğu yarışmada jürinin belirleyeceği 10 kişi için de özel ödül olarak Kayseri, Sivas ve Yozgat fotoğraf turu düzenlenecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM