• DOLAR
  %-0,00
 • EURO
  %0,19
 • ALTIN
  %0,15
 • BIST
  %0,31
ORTALAMA YÜKSEK ÇIKTI

ORTALAMA YÜKSEK ÇIKTI

Süne İle Mücadelede Geç Kalmayın! Aralarında Boğazlıyan’ın da bulunduğu bazı bölgelerde süne ile mücadelede ilaçlama çalışması yapılacak.

Türkiye’nin önemli hububat üretim merkezlerinden Yozgat’ta bitki sağlığı uygulama programı kapsamında nimf oranları Yozgat ili ortalamasına göre yüksek çıktı. Bu kapsamda; Merkez, Yerköy, Yenifakılı, Boğazlıyan, Sarıkaya, Sorgun ve Şefaatli ilçelerinde süne ilaçlama kararı alındı. Tarım İl Müdürü Özkaya, çiftçilere çağrı yaparak; “Bir saniye bile gecikmeden İl ve İlçe müdürlüklerimizden bilgi alarak derhal süne ilaçlamasını yapınız. Dekar başına 150 TL. ilaçlama maliyeti ile üreticilerimiz 1000 TL’lik gelir elde edecektir. Daha önemlisi bu ürünler milli servetimizdir. Bu yüzden bir an önce ilaçlamaya başlayınız” dedi.

Bitki Sağlığı Uygulama programı kapsamında Yozgat’ta süne mücadelesi nimf surveyi sonucunda  nimf oranlarının Yozgat ili ortalamasına göre yüksek çıkmasından dolayı Merkez, Yerköy, Yenifakılı, Boğazlıyan, Sarıkaya, Sorgun ve Şefaatli ilçelerinde süne ilaçlama kararı alındı.

-İL MÜDÜRÜ ÖZKAYA; “SÜNE MÜCADELESİNDE İLAÇLAMAYI İHMAL ETMEYİN”

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, 2022 Yılı Bitki Sağlığı Uygulama programı kapsamında İlde süne mücadelesi nimf surveyi sonucunda  nimf oranlarının Yozgat ili ortalamasına göre yüksek çıkmasından dolayı Merkez, Yerköy, Yenifakılı, Boğazlıyan, Sarıkaya, Sorgun ve Şefaatli ilçelerinde süne ilaçlama kararı alındığını açıkladı.

Bu kapsamda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce Bayatören köyünde İl Müdürü Tanju Özkaya, Bitkisel Üretim ve Sağlığı Şube Müdürü Salih Seren, Yozgat İli il Koordinatörleri ile Merkez 1 ve 2 nolu ekiplerin ve civar köylerdeki üreticilerin de katılımıyla 14 Bin dekar hububat ekili alanda süne ilaçlaması yapıldığını belirten Özkaya, “İlaçlamalar Merkez ve İlçe Müdürlüklerimizde  görevli teknik ve idari personellerimizin yönlendirmeleriyle ilaçlama faaliyetleri devam etmektedir” dedi.

Özkaya, açıklamasında şunları aktardı.

“İl ve ilçe müdürlüklerimizle beraber tarımsal üretimin aksamamasıyla ilgili olarak bütün ekiplerimizle arazideyiz. Malum üzere  Yozgat’ımız hububatta önemli üretim merkezlerimizdendir. Gıdanın bu kadar önemli olduğu zamanlarda dekarda maksimum ürün almak birinci hedeflerimizdendir.

Bu bağlamda hububatın önemli zararlılarından olan süne-kımıl ile ilgili olarak son bir aydır hafta sonları da dahil merkez ve 13 ilçe müdürlüklerimizde bir kontrol, 20 ekip, 73 teknik, 13 idari personellerimizle toplam 1.500.000 dekar alanda çalışmalarımız devam etmektedir.

Bu çalışmalar neticesinde ilaçlama kararı alınan yerler neticesinde üreticilerimize gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Ayrıca basın yoluyla da diyorum ki; ‘Bir saniye bile gecikmeden İl ve İlçe müdürlüklerimizden bilgi alarak derhal süne ilaçlamasını yapınız. Hesabımıza göre dekar başına 150 TL.  ilaçlama maliyeti ile üreticilerimiz 1000 TL’lik gelir elde edecektir. Daha önemlisi bu ürünler milli servetimizdir. Bu yüzden bir an önce ilaçlamaya başlayınız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM