• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
OTİZM EKSİKLİK DEĞİL FARKLILIKTIR

OTİZM EKSİKLİK DEĞİL FARKLILIKTIR

Yozgat Şehir Hastanesi bünyesinde 2022 Ekim ayında hizmete açılan Otizm Merkezinde, otizm şüphesi olan ya da otizm tanısı almış bireylerle etkileşim temelli erken müdahale programı uygulanıyor.

Çocuk Gelişimi Uzmanı Şüheda Kılıç, “Otizm Spektrum Bozukluğu; belirtileri yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan nörogelişimsel bir bozukluktur. Erkeklerde kızlardan 3-4 kat daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Otizm ismi aynı olsa bile her çocukta farklı belirtilerle görülebilir. En etkili tedavi yöntemi otizme yönelik bir eğitimdir. Her birey farklı olduğu için verilen eğitimlerde bireyin öğrenmesine, sosyalleşmesine ve iletişimine katkıda bulunacak şekilde farklı olmalıdır” dedi.

Otizm farkındalık günü dolayısıyla Yozgat Şehir Hastanesi Çocuk Gelişimi Uzmanı Şüheda Kılıç, bilgilendirmede bulundu.

Birleşmiş Milletler tarafından otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edildiğini belirten Kılıç, “Bu konuda farkındalığın artırılması ile erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedeflenmiştir” dedi.

Çocuk Gelişimi Uzmanı Şüheda Kılıç, şu bilgilendirmelerde bulundu.

“Otizm Spektrum Bozukluğu; belirtileri yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan nörogelişimsel bir bozukluktur. Erkeklerde kızlardan 3-4 kat daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Otizmin sebebi hala bilinmemekle birlikte genetik faktörler ile birlikte çevresel faktörlerinde rolü olabileceğini göstermektedir. Otizm ismi aynı olsa bile her çocukta farklı belirtilerle görülebilir. En etkili tedavi yöntemi otizme yönelik bir eğitimdir. Her birey farklı olduğu için verilen eğitimlerde bireyin öğrenmesine, sosyalleşmesine ve iletişimine katkıda bulunacak şekilde farklı olmalıdır.

Yozgat Şehir Hastanemiz bünyesinde 2022 Ekim ayında hizmete açılan Otizm Merkezimizde, otizm şüphesi olan ya da otizm tanısı almış bireylerle etkileşim temelli erken müdahale programı uygulanmaktadır. Bu program kapsamında otizm tanısı almış çocuk ve ailesine 6 ay içerisinde toplam 350 saati geçen bir eğitim desteği uygulanmıştır. Erken müdahale programımıza talep, ihtiyaç dahilinde artarak devam etmektedir. Otizm eksiklik değil farklılıktır, farklılıkları birlikte farkedelim.” (Haber Merkezi)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM