• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ÖZ KAYNAK VURGUSU

ÖZ KAYNAK VURGUSU

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yozgat İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı.

Toplantıda; Çiftçinin desteklenmesi gerektiği, verilen desteklerin olduğu ama yeterli olmadığı, özellikle gübre ve diğer girdi maliyetlerinin makul seviyelere çekilmesi gerektiği vurgulanarak,  öz kaynaklara dönülmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yozgat İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı.

Yozgat Ziraat Odası’nda düzenlenen toplanı sonrası açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Akdağmadeni Ziraat Odası Başkanı Eyüp Elmalı, Yozgat’ın tarım ve hayvancılık şehri olduğunu belirterek, gübre ve diğer girdi maliyetlerinin yüksek olmasının çiftçiyi zor durumda bıraktığını söyledi.

Girdi maliyetlerinin yüksek olmasından tüketicilerin de zarar gördüğünü aktaran Elmalı, “Çiftçimiz 70 kuruşa mal ettiği soğanı 40 kuruşa satamıyor. Bölgemizde Çorum, Alaca, Aydıncık ve Şefaatli’de 240-250- bin ton soğan çiftçimizin elinde kaldı. Biz Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak genel başkanımızla birlikte Tarım ve Orman Bakanlığımıza ilettik. Çiftçinin elinde kalan soğan depolarda çürümeye terk edildi. Bunun TMO marifetiyle çiftçilerin elinden alınmasını talep ediyoruz.” dedi.

Geçen ekim döneminde mevsimin kurak geçtiğini, bu yıl da kuraklığın sürdüğünü ifade eden Elmalı, “İlimizde 183 milyon kuraklık desteği çiftçimizin hesabına yattı. Bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Bu bize bir can suyu oldu” şeklinde konuştu.

Özellikle gübre ve mazot başta olmak üzere girdi maliyetlerinin makul seviyeye çekilmesini beklediklerini sözlerine ekleyen Elmalı, “Çiftçi gübre atmazsa verim yüzde 50 düşürür. Gübre atmayınca rekolte düşecek, kuraklıktan dolayı zaten rekolte düşüyor. Gübre atılmazsa müthiş bir verim kaybı olacak. Özellikle buğday da pandemi sürecinde Rusya, para vermemize rağmen bize buğday vermedi. Paramız olsa bile dışarıdan buğday alamıyoruz. Onun için öz kaynaklara dönmemiz gerekiyor. Çiftçimizin desteklenmesi gerekiyor. Verilen destekler var ama yeterli görmüyoruz. Özellikle gübre diğer girdi maliyetlerinin makul seviyelere çekilmesini istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM