• DOLAR
  8,6619
  %-0,03
 • EURO
  10,1842
  %0,23
 • ALTIN
  490,67
  %-0,17
 • BIST
  1.392
  %-1,94
Özelleştirmenin Yüzakı

Özelleştirmenin Yüzakı

2017-2018 kampanya döneminde Kayseri ve Boğazlıyan Şeker Fabrikaları ile sözleşmeli pancar ekimi yapılan bölgelerde 1.5 Milyon ton şeker pancarının 29 maus ile yüklemesi yapılarak taşınmasını sağlayan Kayseri Şeker, 2018-2019 Kampanya döneminde Maus ile yükleme hedefini daha da büyütürken, bünyesine yeni kattığı Turhal Şeker Fabrikası ile sözleşmeli pancar ekimi yapan çiftçilerin de bu hizmetten yararlanması için çalışma başlattı.

Tarım sahalarının verimliliğinin korunması ve toprak  erozyonun önlenmesi bakımından önem arz eden Maus makinası ile pancar yüklemesine önem veren Kayseri Şeker, Turhal çiftçilerine de Maus makinasını tanıttı.

Geçtiğimiz kampanya döneminde Kayseri ve Boğazlıyan Şeker Fabrikaları ile sözleşmeli pancar ekimi yapılan bölgelerde 1.5 Milyon ton şeker pancarının 29 maus ile yüklemesi yapılarak taşınmasını sağlayan Kayseri Şeker, 2018-2019 Kampanya döneminde Maus ile yükleme hedefini daha da büyüttü.

Bünyesine yeni kattığı Turhal Şeker Fabrikası ile sözleşmeli pancar ekimi yapan çiftçilerin de bu hizmetten yararlanması için çalışma başlattı.

Turhal Şeker Fabrikasına bağlı 9 Bölgeden birisi olan Çamlıbel Pancar Bölgesinde tanıtımı yapılan maus makinasının pancar yüklemesinden memnun kalan çiftçiler, tüm bölgelerin maus makinası ile tanışmasını istediklerini belirttiler.

Maus ile yükleme yapılması sonrasında konuşan Tokat İli Merkez ilçesine bağlı Dodurga Köyü Muhtarı ve Pancar Çiftçisi Arif Güner; “Turhal Şeker Fabrikasının özelleştirilmesini istemiyorduk ama Kayseri  Şeker’in çiftçiye vermiş olduğu hizmetleri gördük. Şimdi Kayseri Şeker’in Turhal Şeker Fabrikasını almasının bizim için büyük bir şans olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Çamlıbel dereağzı  köyü pancar çiftçilerinden Osman Ekinci ise, “Memlekete Kayseri Şeker geldi, bereket geldi. Hizmet ayağımıza geldi. Bu hizmetleri getirenlere çok teşekkür ediyoruz. Şimdi bu hizmetlerden dolayı memnunuz, mutluyuz, sevinçliyiz. Önceden çok sıkıntı çekmekteydik. Özelleşince  ürünümüzün akıbeti ne olur diye düşünüyorduk. Şimdi, çok memnunuz. Yetkililerin tariflerine göre pancarımızı söktükten sonra tarlamıza pancar silomuzu yaptık. Randevu gününde  Maus makinası geldi ve pancarlarımızı yükledi bizler de  pancar yüklemekten ve taşımaktan kurtulduk. Bu sayede kantar sıkıntısı bitti. Gam, keder, elem bitti, Kantarda çalışanlarla aramızdaki  Fireyi çok yazdın,az yazdın kavgası bitti. Kantarda fireyi yazanlar da huzura erdi biz üreticiler de huzura erdik” diye konuştu.

Maus makinasının Turhal Bölgesi çiftçilerine tanıtılması sonrası çiftçilerin memnuniyetinin kendilerini de  memnun ettiğini belirten Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; “Maus uygulaması sayesinde pancar ile birlikte kampanya döneminde sadece iki fabrikamıza  taşınan 100 bin ton verimli toprağın tarlada kalması çalışmalarında önemli bir mesafe kat edilmiştir.

Pancarla birlikte verimli toprakların fabrikalara taşınması da erozyondur. Avrupa’da yıllardan beri kullanılan bu sistemin Fabrikamız  aracılığımızla ülkemizde de kullanılmaya başlanması önemlidir. Hedefimiz Kayseri Şeker pancar ekim bölgelerinin tamamında birkaç yıl içerisinde Maus uygulaması ile pancar yükleme işlemlerinin yapılması sağlamaktır” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM