• DOLAR
  13,5922
  %-0,58
 • EURO
  15,4346
  %-0,59
 • ALTIN
  778,35
  %-0,01
 • BIST
  1.810
  %0,05
PANCAR ÇİFTÇİSİNE 53 MİLYON ÇAPA AVANSI

PANCAR ÇİFTÇİSİNE 53 MİLYON ÇAPA AVANSI

Kayseri Şeker’in sözleşmeli pancar ekimi yapan çiftçisine 53 Milyon TL çapa avansı  ödendi.

Kayseri Şeker’e bağlı Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikaları ile sözleşmeli  pancar ekimi yapılan Kayseri, Yozgat, Sivas Nevşehir, Tokat, Amasya  illerinde 15 bin çiftçiye 53 Milyon TL Çapa avansı dağıtımı yapıldı.

Kayseri Şeker pancar çiftçilerine, pancar tohumları toprakla buluştuktan fabrikaya teslim edilinceye kadar geçen süre içerisinde; gübre avansı, Tohum Avansı, Çapa Avansı, Sulama Avansı, Ramazan Bayramı avansı, Kurban Bayramı Avansı, Söküm Avansı, Mazot avansı, Ekim ve ilaç avansı adı altında düzenli ve gününde yapılan ödemeler pancar tarımına ilgiyi artırıyor.

Kayseri pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; “2019-2020 Kampanya döneminde çapanın yapıldığı bu günlerde pancar tarlalarında çalışan işçilerin alın terinin kurumadan ücretlerinin ödenmesi için verilen çapa avansının çiftçinin ihtiyacının olduğu zaman  ödenmesine büyük  özen gösteriyoruz. Bu dönemdeki ödemeler çiftçimiz için bir can suyu niteliği taşıyor. Bizim asıl hedefimiz çiftçimizi namerde değil merde dahi muhtaç etmemektir.

Bu çerçevede  çiftçilerimizin ayni ihtiyaçlarını karşılamanın yanında bu yılın 4’ncü nakdi avansını da ödüyoruz. Çiftçilerimize şu ana kadar Ekim avansı, Faizden kurtarma avansı, Ramazan Bayram avansı ve bugün yapmış olduğumuz  çapa avansı ile birlikte  yapılan nakdi ödeme tutarı 102 Milyon TL olmuştur. Bundan sonra yine,  Sulama  ve Kurban Bayramı için nakdi avans ödemelerimiz de zamanında yapılacaktır. Çiftçilerimize bereketli olsun” dedi.

Çapa avansı, bazı bölgelerde çiftçilerin banka hesaplarına yatırtılırken banka şubesi olmayan bölgelerde ise mobil banka aracılığı ile yapıldığı belirtildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM