• DOLAR
  13,5922
  %-0,58
 • EURO
  15,4346
  %-0,59
 • ALTIN
  778,35
  %-0,01
 • BIST
  1.810
  %0,05
PARAMIZI EN ÇOK NEYE HARCIYORUZ!

PARAMIZI EN ÇOK NEYE HARCIYORUZ!

Hanehalkı tüketim harcaması sonuçları açıklandı. Yozgat il genelinde hanehalkı tüketim harcamalarında en yüksek payı konut ve kira harcamaları ayırdı.

Ülkemizde Konut ve kira harcamasına en yüksek payı TR1 İstanbul Bölgesi ayırdı.

TÜİK Kayseri Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2016, 2017 ve 2018 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu. Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge %29,5 oranıyla TR1 İstanbul Bölgesi iken en düşük payı ayıran bölge %21,4 ile TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi oldu.

“Gıdaya en yüksek payı TRC Güneydoğu Anadolu Bölgesi ayırdı”

Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge %26,9 ile TRC Güneydoğu Anadolu Bölgesi iken, en düşük olduğu bölge %15,6 ile TR1 İstanbul Bölgesi oldu.

“Ulaştırma harcamalarına TR5 Batı Anadolu ve TR8 Batı Karadeniz Bölgesi en yüksek payı ayırdı”

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı %19,9 oranıyla TR5 Batı Anadolu ve TR8 Batı Karadeniz Bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıran bölge %16,2 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi oldu.

“Eğitime ayrılan pay TR1 İstanbul Bölgesi’nde en yüksek oldu”

Tüketim harcamaları içinde eğitime %3,5 oranıyla en yüksek payı TR1 İstanbul Bölgesi ayırırken, TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi %1 ile en düşük payı ayıran bölge oldu. Sağlık harcamalarına en yüksek payı %2,7 ile TR2 Batı Marmara Bölgesi, en düşük payı ise %1,2 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi ayırdı.

“Harcama gruplarında İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması 1. Düzey bölgelerinin dağılımı, 2018”

-Tüketim harcamalarının dörtte biri TR1 İstanbul Bölgesi’nde gerçekleşti-

Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye’deki toplam tüketim harcamalarının %24,4’ü TR1 İstanbul Bölgesi’nde oturan hanehalkları tarafından gerçekleştirildi. İkinci sırada %14,9 ile TR3 Ege Bölgesi yer alırken, bunu izleyen TR4 Doğu Marmara ve TR6 Akdeniz Bölgesi’nin payı %11,2 oldu.

“Tüketim harcamalarında en düşük payı TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı”

Türkiye’deki toplam hanehalkı tüketim harcamalarında en düşük payı %1,7 ile TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı. Bu bölgeyi %2,9 oranıyla TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi izledi.

Yozgat, Kayseri ve Sivas, illerini kapsayan bölgede ise, hanehalkı tüketim harcamalarında en yüksek payı % 23,7 ile konut ve kira harcamalarına ayırdı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM