• DOLAR
  %-0,01
 • EURO
  %-0,08
 • ALTIN
  %0,03
 • BIST
  %1,05
PATATES’TE ÇITA YÜKSELDİ

PATATES’TE ÇITA YÜKSELDİ

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Boğazlıyan’da 7 çeşit patates ekimi yapıldı.

Boğazlıyan Kaymakamı Fatih Gülnar; “7 adet yerli patates çeşidinin İlçemizde dikiminin yapılması mutluluk verici bir çalışmadır. Bu çeşitlerin bölgemize uyumlu olması durumunda tohum tedariki bakımından dışa bağımlılığı azaltacaktır” dedi.

Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu; “İklim dolayısıyla üretilen patateslerin kalitesi çok iyi olup pazarda daha iyi fiyata alıcı bulmaktadır. Bu yerli çeşitleri diğer yabancı çeşitlerle birlikte ekip sonuçları göreceğiz. Bizimde amacımız yerli tohumlarla daha kaliteli ve daha fazla üretim yapmaktır” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya; “İl Müdürlüğü olarak İlimizde yerli ve milli tohumlarla üretim yapılması için yoğun çalışmalar yürütmekteyiz” dedi.

BOĞAZLIYAN PATATES’İ SEVDİ

Boğazlıyan’da  yerli patates tohumlukları ile yerli patates çeşitleri demonstrasyonu dikimi yapıldı.

Patates dikimine Boğazlıyan Kaymakamı sayın Fatih Gülnar, İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhan Kale, demonstrasyonu tarlasında uygulayan Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu ve çiftçiler katıldı.

Patates çeşit demontrasyonunu tarlasında uygulayan Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu, “Boğazlıyan ilçemizde son yıllarda patates ekiliş ve üretiminde önemli bir artış olmuştur. İklim dolayısıyla üretilen patateslerin kalitesi çok iyi olup pazarda daha iyi fiyata alıcı bulmaktadır. İlçemizde yabancı çeşit patates tohumluları ile üretim yapılmaktadır. Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün önceki yıllarda yaptığı yerli patates uygulamalarını görünce bu çeşitleri İlçemizde uygulayıp denemek istedik. Bu yerli çeşitleri diğer yabancı çeşitlerle birlikte ekip sonuçları göreceğiz. Bizimde amacımız yerli tohumlarla daha kaliteli ve daha fazla üretim yapmaktır” dedi.

Yapılan demonstrasyon ve patates çeşitleri ile ilgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya ise,  “İl Müdürlüğü olarak İlimizde yerli ve milli tohumlarla üretim yapılması için yoğun çalışmalar yürütmekteyiz. Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda Niğde Patates Araştırma Enstitüsünden temin ettiğimiz yerli ve milli patates tohumluklardan 7 çeşidin dikimlerini yapıyoruz. Bu çeşitler; Niğşah, Onaran, Saruhan, Nam, Leventbey, Muratbey ve Nahita’dır” dedi.

Özkaya, şunları aktardı.

“Bu çeşitlerin hepsi yemeklik çeşitlerdir. Bunlardan Nahita çeşidi 80 günlük yetişme periyodu ile hemen hemen ülkemizde hasat olgunluğuna erişen en erkenci çeşitlerden biri olup, üreticilerimizin yazlık üretim diye nitelendirdiği çeşitlerden birisidir. Niğşah, Saruhan, Nam, Leventbey, Muratbey çeşitleri ise orta erkenci bir çeşit olup 91-110 günde hasada gelmektedir. En son Onaran çeşidimiz ise geççi bir çeşit olup 120 günde hasada gelmektedir. Bu çeşit kışlık olarak değerlendirilmektedir.

Amacımız Niğde Patates Araştırma Enstitümüzce geliştirilmiş olan yerli patates çeşitlerinin öncelikle patates üreticisi çiftçilerimiz tarafından tanınması ve üretimi yapılarak İlimizin patates üretimi konusunda önemli bir yere gelmesidir. İlimizde çok önemli miktarda bir sulanabilen arazilerimiz mevcuttur. Patates, bu sulanabilen alanlarda çiftçilerimize iyi gelir getirebilecek önemli bir üründür.”

Boğazlıyan Kaymakamı Fatih Gülnar da “Boğazlıyan ilçemizde son yıllarda patates üretim alanları hızla artmaktadır. İlçemizde dikimi yapılan patates çeşitlerinin hepsi yabancı çeşitlerdir. Bu gün burada dikimi yapılan 7 adet yerli patates çeşidinin İlçemizde dikiminin yapılması mutluluk verici bir çalışmadır. Bu çeşitlerin bölgemize uyumlu olması durumunda tohum tedariki bakımından dışa bağımlılığı azaltacaktır. Ayrıca verim ve kalitenin daha da artırılmasını umuyoruz. Bu çalışmaları için İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine teşekkür ediyorum.” ifadelerinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM