• DOLAR
  13,4423
  %0,49
 • EURO
  15,2255
  %0,54
 • ALTIN
  795,76
  %0,66
 • BIST
  2.014,21
  %-1,36
PİYASA ARAŞTIRMASI YAPACAK

PİYASA ARAŞTIRMASI YAPACAK

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü İşgücü Piyasa Araştırması yapacak. Çalışma ve İş Kurumu Yozgat İl Müdürü Taner Yıldız, “İl Müdürlüğü olarak gerçekleştireceğimiz (İPA) ile ilimizde istihdam ve işsizlik sorununun çözümü için işgücünün yapısı ile sektörler bazında işgücü, niceliği, eğitimi, niteliği hakkında ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek” dedi.

İŞKUR’dan 2021 Yılı İşgücü Piyasa Araştırması

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Stratejik Planı gereği yerel düzeyde yılda bir defa işgücü piyasası araştırmasının gerçekleştirildiği bildirildi.

Bu kapsamda Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce gerçekleştirilecek olan işgücü piyasası araştırması bu yıl işverenlere 22 Mart-30 Nisan 2021 tarihleri arasında uygulanacak.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, “İl Müdürlüğü olarak gerçekleştireceğimiz İşgücü Piyasası Araştırması (İPA) ile ilimizde istihdam ve işsizlik sorununun çözümü için işgücünün yapısı ile sektörler bazında işgücü, niceliği, eğitimi, niteliği hakkında ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik bilgi toplanması amacıyla işverenlerimizi ziyaret ediyoruz.

Her yıl düzenli olarak yapılan bu araştırmaya bugün itibari ile başladık. Çalışmalarımız 30 Nisan’a kadar sürecek. Bu araştırma kapsamda ilimizde 20’den fazla çalınanı bulunan tüm işverenlerimiz ve örneklem havuzundan alınan diğer işyerleri ile toplamda 206 işverenimiz ile görüşme yapılacak. Bu yıl da geçtiğimiz yıl olduğu gibi COVİD salgınının etkilerinin en aza indirgenmesi amacıyla telefon ve mail gibi iletişim araçlarını azami derecede kullanarak uygulamamızı gerçekleştireceğiz” dedi.

Yıldız, “İşgücü Piyasası Araştırması (İPA) İl Müdürlüğümüzde görevli İş ve Meslek Danışmanlarınca yapılacak ve işyeri bilgi formu doldurulacaktır. Bu formda sorulan soruların analizi yapılacak. Araştırma mevcut İstihdam durumu, açık iş talepleri, gelecek dönemdeki istihdam eğilimleri temininde güçlük çekilen meslekler ve nedenleri gibi işgücü piyasasına genel bir bakış ile değerlendirerek İlimizin Aktif işgücü Programlarının ihtiyaca uygun planlaması için yön gösterecektir” şeklinde konuştu.

Yıldız, bu veriler ile yerel düzeyde işgücü talebinin eğilimleri saptanacağını ve yıl sonunda raporlanarak ilin gelecek yılki istihdam politikasına yön verileceğini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM