• DOLAR
  %0,13
 • EURO
  %-0,63
 • ALTIN
  %-0,66
 • BIST
  %-0,59
PROJE START ALDI

PROJE START ALDI

“Bozok Yaylasında Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi start aldı. İl genelinde küçükbaş hayvancılığını daha ileriye götürmek adına; işletme başına 150.000,00 TL’ye kadar yatırım ve İşletme kredisi kullandırılacak. Proje başvuruları İl /ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılacak.

Yozgat’ın coğrafi yapısı ve geçmişten gelen hayvancılık kültürü nedeni ile ülke hayvancılığında söz sahibi illerden bir tanesi olduğu bildirildi.

2020 yılı itibarı ile il genelinde 1.850 adet küçükbaş hayvancılık işletmesinin faaliyet gösterdiği bu işletmelerde toplam 340 Bin adet küçükbaş hayvan bulunuyor.

İlde kaliteli damızlık hayvanların yetiştirilmesi amacı ile 2011 yılından itibaren Islah Projeleri uygulanmaya başlanırken, 2020 yılı itibarı ile de 1 adet Manda, 1 adet Kıl Keçisi, 4 adet de Akkaraman Irkı olmak üzere 6 adet ıslah projesi il genelinde yürütülüyor. Bu projeler ile yüksek verime sahip küçükbaş ve manda ırklarının ıslah çalışmaları yapılıyor.

Bu kapsamda, Akkaraman ve Kıl Keçisi Islah Projeleri ile birlikte verim kayıtları tutulan, ırk özellikleri baskın, yüksek verime sahip, damızlık olarak kullanılabilecek 10 Binlerce hayvanın ıslahı sağlandı.

“Bozok Yaylasında Yaşamak İçin Bir “Sürü” Nedenim Var.” Projesi ilde  uygulanmaya başlandı.       Yozgat Valisi Ziya Polat, başkanlığında yapılan  projenin tanıtım ve imza törenine Ziraat Bankası Bölge Yöneticisi Mustafa Sarıkuş, İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, STK’ların Oda ve birlik Başkanları ve üreticiler katıldı.

Açılış konuşmasını  İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya’nın yaptığı toplantıda, proje ile ilgili sinevizyon gösterisi, Ziraat Bankası Bölge Yöneticisi Mustafa Sarıkuş ve Yozgat Valisi Ziya Polat’ın konuşmalarının ardından yapılan imza töreni ile proje il genelinde yürürlüğe girdi.

Bu proje kapsamında Ziraat Bankası ile yapılan protokol gereği, ilde küçükbaş hayvancılığını daha ileriye götürmek adına; işletme başına 150.000,00 TL’ye kadar yatırım ve İşletme kredisi kullandırılacak. Bu kredinin 100.000,00 TL’ye kadar olan miktarı ile küçükbaş hayvan bedelinin tamamını karşılayacak şekilde %100 sübvansiyonlu, 12 ay geri ödemesiz, azami 7 yıl vadeli olacak şekilde küçükbaş hayvan alımı gerçekleştirilecek.

Proje başvuruları İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılacak olup başvuru sahiplerinin faal olarak küçükbaş hayvancılık yapıyor veya daha önce küçükbaş hayvancılık yapmış olmaları gerekiyor.

Proje başvuruları, protokolde belirtilen başvuru şartlarına uygun olan yetiştiriciler tarafından bağlı bulundukları İl /ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılacak. Başvurusu kabul edilen üretici listeleri Ziraat Bankasına gönderilecek olup Ziraat Bankası kredibilitesi uygun olan üreticileri krediden faydalandırılacak.

Projeye dahil olan yetiştiricilere, kaliteli, damızlık hayvanların temini öncelikle ilde veya çevre illerde uygulanan ıslah projelerinden sağlanacak. Proje ile ilin küçükbaş hayvan varlığının da 500.000’in üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM