• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
PROJE VE YATIRIMLAR DEĞERLENDİRİLDİ

PROJE VE YATIRIMLAR DEĞERLENDİRİLDİ

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Yozgat’taki Proje ve Yatırımlar Değerlendirildi.

Yozgat Valisi Ziya Polat başkanlığında, AK Parti Yozgat Milletvekilleri Abdulkadir Akgül ve Süleyman Şahan’ın da katılımıyla İl Koordinasyon Kurulu 2023 Yılı 2. Dönem Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, ilde 2023 yılı ikinci üç aylık dönemde yapılan projeler ve yatırımlar değerlendirildi.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Vali Ziya Polat, Yozgat’a 307 proje planlandığını ve toplam proje bedellerinin 41,4 milyar lira olduğunu belirtti. Geçmiş yıllarda harcanan miktarın 10,9 milyar lira, 2023 yılı ödeneğinin 5,9 milyar lira olduğunu ifade eden Vali Polat, şu ana kadar 1,8 milyar lira harcama yapıldığını ve 2022 yılında da 2,5 milyar lira harcandığını açıkladı. Vali Polat, projelerin 26’sının tamamlandığını, 194’ünün devam ettiğini, 47’sinin ihale aşamasında olduğunu ve 39 projenin başlaması için çalışmaların devam ettiğini aktardı.

Toplantıda ayrıca, ilçe kaymakamları, belediye başkanları ve kurum müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirilen değerlendirme sırasında, vatandaşların talepleri de ele alındı. Vali Polat, Çekerek Barajı ziyaretinde vatandaşların plaj isteğinde bulunduğunu ve bu konuda Devlet Su İşleri (DSİ) 7. Bölge Müdürü Köksal Bura Çelik’ten plaj yapılması konusunun araştırılması talimatını verdiğini belirtti. Ayrıca, Karayolları 6. Bölge Müdürü Ahmet Bülent Büyük’e Sorgun trafiğini rahatlatmak için Sorgun’a dokunmanın gerekliliğini vurguladı.

Genel bütçe ve mahalli idare yatırımları olarak; ulaştırma ve haberleşme sektöründe 22,457 milyar lira, tarım sektöründe 14,123 milyar lira, enerji sektöründe 352 milyon lira, eğitim sektöründe 2,305 milyar lira, sağlık sektöründe 201 milyon lira, turizm sektöründe 283 bin lira ve diğer kamu hizmetleri ve iktisadi sektöründe 188 milyon lira olmak üzere toplam 307 proje üzerinde çalışmaların sürdüğü belirtildi. Toplam ödeneğin 5,922 milyar lira olduğu ve projelerin yüzde 30,84’lük bir nakdi gerçekleşme oranına ulaşıldığı ifade edildi.

Yozgat Valiliği’nin gerçekleştirdiği İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, ildeki projelerin ve yatırımların değerlendirilmesi açısından önemli bir platform olarak kabul edilirken, Hedeflenen projelerin zamanında tamamlanması ve Yozgat’ın kalkınması için alınan bu tür kararların öneminin büyük olduğu vurgulandı. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM