• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %0,22
 • ALTIN
  %-0,04
 • BIST
  %-5,29
PTS ve OHT HİZMETE GİRDİ

PTS ve OHT HİZMETE GİRDİ

Aralarında Yozgat’ında bulunduğu bazı illerde İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nce ‘Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi’ ile ‘ Plaka Tanıma Sistemi’ kuruldu. Boğazlıyan’ı Kayseri ve Kırşehir’e bağlayan yol ile Kayseri-Yozgat karayolunda da uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı’nca Trafikte “1” can kaybının bile fazla olduğu “Vizyon Sıfır” ve “Güvenli Sistem” yaklaşımıyla oluşturulan 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi doğrultusunda, şehirlerarası devlet karayollarında ve kazaların yoğunlukla meydana geldiği güzergâhlarda mevcut Kent Güvenlik Yönetim Sistemi/Plaka Tanıma Sistemi (PTS) kullanılarak hızdan kaynaklı trafik kazalarını önlemek ve güvenli trafik akışını temin etmek amacıyla “Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi” kurma çalışmaları devam ediyor.

Bu kapsamda projenin ülke geneline yaygınlaştırılarak yürütülmesi safhasında ise Amasya, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde 2.778 km uzunluğundaki Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemlerinin kurma çalışmaları tamamlandı. Trafik işaret ve uyarı levhaları yerleştirildi ve hız ihlallerine yönelik olarak trafik denetimlerinde kullanılmaya başlanıldı.

Toplam 4.682 km kara yolu ağında yapılan hız ihlali denetimlerinde; sürücüler üzerindeki trafik güvenliği algısının güçlendirilmesi, algılanan yakalanma risk duygusunun artırılması, tüm yol güzergâhı kontrol altında tutularak aşırı hızların önlenmesi ve hızların aynı seviyede tutularak trafiğin sakinleştirilmesi hedefleniyor.

Vatandaşların can ve mal güvenliklerinin sağlanmasının öncelikli konu olduğu, sürücülerin yasal hız sınırları başta olmak üzere tüm trafik kurallarına uymaları istendi.

Öte yandan ortalama hız ihlal tespit sistemi, iki nokta arasındaki kameralarla araçların giriş ve çıkış saatleri ölçülerek ortalama hızı tespit ederek, belirtilen kilometre ve belirtilen saat aralığından daha erken araç girmiş olursa sistem otomatik olarak araç plakasına ceza uygulayacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM