• DOLAR
  %0,08
 • EURO
  %-0,55
 • ALTIN
  %0,45
 • BIST
  %-0,15
REHAVETE KAPILMAYALIM!..

REHAVETE KAPILMAYALIM!..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüste ‘Yeni Kontrollü Normalleşme Süreci’ kararlarını açıklamasının ardından Yozgat Valisi Ziya Polat da bir açıklama yaparak, “Yozgat’ımızı orta riskli iller kategorisine ulaştıran başta sağlık çalışanlarımıza, denetim ekiplerimize ve tedbirlere hassasiyetle uyan tüm Yozgatlı hemşehrilerime teşekkür etti, tedbirlere uyduğumuz kadar güçlüyüz” dedi.

“Birlikte Başaracağız”

Yiğitler Şehri Yozgat’ın orta riskli iller kategorisine ulaştıran başta sağlık çalışanlarına, denetim ekiplerine ve tedbirlere hassasiyetle uyan tüm Yozgat’lılara teşekkür eden Vali Ziya Polat, “Lütfen aynı kararlılıkla devam. Yozgat orta riskli iller arasında bulunmaktadır. Tedbirlere uyduğumuz kadar güçlüyüz. Aksi takdirde her hafta yenilenecek haritada risk durumumuz değişebilir ve kısıtlamalar devam edebilir” uyarısı yaptı.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı, 81 ile normalleşme konulu genelge gönderdi. Hafta içi ülke genelinde, hafta sonu ise “düşük” ve “orta riskli” illerde 21.00-05.00 arasında sokak kısıtlaması uygulanacak. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise cuma 21.00-cumartesi 05.00, cumartesi 21.00-pazartesi 05.00 arasında kısıtlama devam edecek.

Risk gruplarına göre değişiklik gösterecek sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında şehirler arası seyahatlere ilişkin uygulamalara aynen devam edileceği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi.

“Hafta içi ülke genelinde, hafta sonu ise “düşük” ve “orta riskli” illerde 21.00-05.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Yüksek ve çok yüksek riskli illerde cuma 21.00-cumartesi 05.00, cumartesi 21.00-pazartesi 05.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Düşük ve orta riskli illerde 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altındakilerin sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacak.

Ayrıca; Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle kamudaki çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürüldü. Valiliklerce gerek görülmesi halinde Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla kademelendirilmiş mesai başlama ve bitiş saatleri tespit edilebilecek.

Okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim tüm sınıflarda başlıyor.

Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek.

HES kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edemeyecek olan yeme-içme yerlerinde onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında mekanda kesinlikle fazladan masa-koltuk bulundurulmasına müsaade edilmeyecek.

Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler sabah 09.00 ile 19.00 arasında faaliyet gösterebilecek.

Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde; nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, kişi başına minimum 8m² alan ayırmak, katılımcı sayısı 100’ü geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecektir.

Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları 300 kişiyle yapılabilecek.”

NORMALLEŞEN ŞEHİRLER

Aralarında Yozgat’ın da bulunduğu normalleşen şehirler ise şu şekilde;

“Ankara, Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir,Çankırı, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Sivas, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars, Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM