• DOLAR
  8,8689
  %1,22
 • EURO
  10,4740
  %1,60
 • ALTIN
  499,21
  %1,68
 • BIST
  1.385
  %-1,20
RİSK ARTIYOR!..

RİSK ARTIYOR!..

ÇEMBER BİR KEZ DAHA DARALIYOR. KIRMIZIYA BOYANDIK.

İl il corona virüs vaka sayıları Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı. Yozgat’ta kırmızı renkli iller arasında yerini aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan, bir dizi radikal kararlar açıkladı. Karara göre, aralarında Yozgat’ında bulunduğu 58 ilde hafta sonları cumartesi ve pazar günleri sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Koronavirüs risk haritasının açıklanmasının ardından Türkiye genelinde 64 ilin kategorisi değişti. Daha önce sarı renkte bulunan Yozgat’ta kırmızı renk kategorisinde yerini aldı.

Aralarında Yozgat’ında bulunduğu illerde uygulanan bir dizi tedbirler de değişikliğe gidildi. Buna göre 58 ilde hafta sonu sokak kısıtlaması uygulanacak.

1 Mart tarihi itibarıyla normalleşmenin başlaması ve normal hayata dönebilmek için atılan adımlarda birlikte gelinen son durumda vaka sayısında belirgin artış gözlendi.

İçişleri Bakanlığı’nca valiliklere gönderilen Kovid-19 tedbirleri kapsamında; çok yüksek riskli 58 ilde sokağa çıkma kısıtlaması cuma 21.00’de başlayıp pazartesi 05.00’te bitecek şekilde uygulanacak. Yüksek riskli illerde kısıtlamalar cuma 21.00-cumartesi 05.00, cumartesi 21.00-pazartesi 05.00 saatleri arasında olacak. Ayrıca, hafta sonu (3-4 Nisan) için önceden tarih alınmış nikah ve düğünlere katılacaklar kısıtlamadan muaf tutulacak.

Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulama biçimine göre Cumartesi ve/veya Pazar günü market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak. Yine belirtilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve çiçekçiler telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebilecek.

Cumartesi ve Pazar günü ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak.

Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri Cumartesi ve/veya Pazar günü 10.00-20.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebilecek.

AİLE, AKRABA ZİYARETLERİ SINIRLANDIRILMALI

Salgının bulaşmasında önemli bir kaynak olduğu tespit edilen aile ve akraba ziyaretleri gibi ev içi etkinliklerin sınırlandırılmasına yönelik bilgilendirme faaliyetlerine ülke genelinde ağırlık verilecek.

DENETİM SÜRECİ DEVEM EDECEK

Risk grubuna göre il bazında tedbirlerin uygulanacağı kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliği ve bir an evvel tam anlamıyla normalleşmenin sağlanması için; “Dinamik Denetim Sürecinin” uygulanmasına kesintisiz şekilde sürecek.

KORONA ENDİŞESİ SÜRÜYOR

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Yozgat il genelinde geçtiğimiz haftalarda risk haritasında önce 35.55 olan yüzdelik dilimi artış göstererek 46.05’ye ve son olarak açıklanan tabloda ise 92,82’ye yükseldi.

Yozgat il genelindeki son zamanlarda 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık toplam vaka sayılarındaki artış endişeyi de beraberinde getirirken,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsle mücadelede alınan tedbirlere hassasiyetle riayet edilmesi vurguladı, maske, mesafe ve temizlik ile alınan tedbir ve kurallara uyulmasıyla birlikte bu mücadeleden zaferle çıkılacağını ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM