• DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %-0,57
 • ALTIN
  %0,61
 • BIST
  %-0,15
Roma Hamamı Unesco Dünya Mirası Listesinde

Roma Hamamı Unesco Dünya Mirası Listesinde

Yozgat Valiliği tarafından 2010 yılında yapılan çalışmalar sonucunda gün yüzüne çıkan ve geçtiğimiz yıl UNESCO’ya dahil edilmesi için Vali Kemal Yurtnaç’ın yoğun girişimleri sonucu Sarıkaya Roma Hamamı UNESCO Dünya Mirası geçici listesine alındı.

Yozgat’ın ve Türkiye’nin en önemli kültürel varlıklarından biri olan tarihi Roma Hamamını en iyi şekilde tanıtmak için yoğun çaba harcadıklarını belirten Vali Kemal Yurtnaç, “Yozgat’ta göreve başladığım zaman ilk yaptığım işlerden bir tanesi Roma Hamamını yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak oldu.

2010 yılında İl Özel İdaresi katkılarıyla müze müdürlüğü tarafından yapılan kazı çalışmalarında yarı olimpik havuz ve birçok kalıntı ortaya çıkarılmış ama tanıtımı için fazla bir çaba harcanmamış. Dünya üzerinde sadece iki yerde bulunan ve yaklaşık 2 bin yıldır termal sıcak suyu akan bu tarihin tanıtımı için girişimlerde bulunduk.

Unesco Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Avni Botsalı ve yönetim kurulu üyelerini ilimizde misafir ettik. Toplantı yaparak Roma Hamamını anlattık. Katıldığımız ulusal ve uluslararası turizm fuarlarında ana konseptimiz Roma Hamamı oldu. Kültür Müdürlüğümüz koordinesinde oluşturulan ekiple UNESCO başvurusu için teknik çalışmaları gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıldan beri yaptığımız koordineli çalışmalar meyvesini verdi ve Sarıkaya Roma Hamamı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alındı” dedi.

Vali Kemal Yurtnaç, Roma Hamamının gün yüzüne çıkarılmasında, tanıtımında ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Yozgat Valiliği olarak Roma Hamamı etrafında bulunan işyerlerinde kamulaştırma yaptık ve yıkımlarını gerçekleştirdik. Kazı çalışmalarını daha da genişleteceğiz. Ben inanıyorum ki bu yapı göründüğü şekli ile tek başına bir yapı değil. Kazdıkça tarih fışkırıyor. İnşallah bundan sonra Roma Hamamı hem Yozgat’ın hem de ülkemizin tanıtım ve turizmine daha önemli katkı sağlayacak” diye konuştu.

ROMA HAMAMI UNESCO İLE DÜNYA’NIN DİKKATİNİ ÇEKECEK

1949 yılından beri UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun ülkemizde aktif bir şekilde çalışmaktadır. UNESCO’nun en tanınmış programlarında biri de “Dünya Mirası Programı” dır. 1972 yılında ortaya konan Dünya Miras Sözleşmesi 1983 yılında Türkiye tarafından imzalamıştır. Halen Birleşmiş Milletlere üye 193 ülkenin 191’nin imzaladığı küresel nitelikte bir anlaşmadır.

Bu anlaşmaya göre Dünya Miras Listesine alınan alanlar, üstün evrensel niteliğe sahip, insanlığın ortak geçmişinin eşsiz örneklerinden sayılmakta ve sözleşmeye bağlı olarak gelecek nesillere aktarılmaya çalışılmaktadır. Tüm Dünya Miras Alanları, Dünya Miras Merkezi tarafından altı yılda bir koruma durumları açısından incelenmektedir. Eğer yeteri kadar korunmadığı kanaati oluşursa, koruma koşullarını iyileştirmek üzere uluslararası toplumun maddi/teknik desteğinden yararlanabilmesi için Tehlike Altındaki Miras Listesine alınabilmektedir.

UNESCO Dünya Miras Alanları listesine giren alanlar çok nitelikli bir turist kesiminin ve dünyanın turist destinasyonlarının dikkatini çekmeye başlamaktadır. Listeye kaydedilmek o ülke için hem prestij hem de o ülkenin kültürel ve doğal varlıkları korumasının bir delili olarak kabul edilmektedir. Bu anlamda dünyanın bütün ülkeleri bu listeye var olan kültürel ve  doğal alanlarını kaydettirmek için özverili bir çaba içerisine girmektedir.

UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİNE GİRMENİN FAYDALARI:

1-Farkındalık: Bir alanın bu listeye alınması toplumlar ve hükümetler nezdinde farkındalık oluşturmakta, dünya mirasına sahip yörenin dünya çapında tanınmasını sağlamaktadır.

2-Turizm: Listeye alınan yeri ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında artış olmaktadır.

3-Sahiplenme: Listeye alınan yer bulunduğu kentin insanları tarafından da sahiplenilmektedir, çünkü kentin kalkınmasına yardımcı olmaktadır.

4- Finansal Destek: Listeye giren alanların korunması için UNESCO tarafından finansal bir destek de sağlanabilmektedir.

5- Teşvik: Dünya mirası listesinde yer alan varlıkların korunamaması halinde, komite bu alanların listeden çıkarılmasına karar verebilmektedir. Dolayısıyla listeye alınan varlıkların daha iyi korunması için Kültür ve Turizm Bakanlığı alana önemli yatırımlar yapmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM