• DOLAR
  13,5922
  %-0,58
 • EURO
  15,4346
  %-0,59
 • ALTIN
  778,35
  %-0,01
 • BIST
  1.810
  %0,05
SAĞLIK İÇİN BİLİNÇLİ HAREKET ET

SAĞLIK İÇİN BİLİNÇLİ HAREKET ET

BOĞAZLIYAN’DA HALK SAĞLIĞI HAFTASI

Ülkemizde, halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmak amacı ile her yıl 3-9 Eylül tarihleri ‘Halk Sağlığı Haftası’ olarak kutlanılmakta olduğu bildirildi. 2019 yılı Halk Sağlığı Haftası temasının ise “Anne ve Çocuk Sağlığı” olarak belirlendi.

Boğazlıyan İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada;  Sağlığın dünyada en geniş biçimde kabul gören tanımı; fiziksel, bedensel ve ruhsal yönden tam bir iyilik hali olduğu, birinci basamak sağlık hizmetleri olarak da adlandırılan koruyucu sağlık hizmetlerini ülke genelinde yaygın, etkili ve gereken kalite düzeyinde sürdürmenin temel amacı teşkil ettiği ifade edildi.

Boğazlıyan İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şöyle denildi.

“Yürüttüğümüz çalışmalar içinde anneler ve çocuklar özel bir önceliğe sahiptir. Diğer gruplara göre sağlık açısından daha fazla risk altıntadır. Bu nedenle en iyi koşullarda dünyaya gelmelerinin sağlanması, büyümeleri ve gelişmeleri için en uygun ortamı hazırlanması, ülkenin geleceği açısından yaşamsal önem taşımaktadır.

15-49 yaş kadınların; Yılda en az iki kez birinci basamak sağlık kuruluşları ve Aile Hekimleri tarafından izlenmektedir.Evlilik öncesi sağlık raporu almak için başvuran kişilere; sağlıklı aile yapısı, üreme sağlığı yöntemleri,c insel yolla bulaşan enfeksiyonlar, akraba evliliği ve genetik geçişli hastalıklarla (kalıtsal kan hastalıkları hemoglobinopati) ilgili danışmanlık hizmeti verilmesi, evlenecek çiftlerin olası riskler, sonuçları ve korunma yollan konularında bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Gebelerin; doğum öncesi,doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi ve beceri kazandırmak için Gebe Bilgilendirme Sınıflarında anne adaylarına bilgi verilmektedir.

Lohusalık döneminde anneye Sağlık Personeli tarafından “Doğum Sonu Bakım Yönetim Rehberi’ne uygun olarak izlem yapılmaktadır. Doğum sonrası bakım ile; riskli durumları erken dönemde tespit ederek anne ölümleri önlemek anneye ve yakınlarına lohusalık dönemi, gebeliği önleyici yöntemler konusunda danışmanlık vermek, desteğe devam etmek.

Çocuk izlemi, birinci basamak çocuk sağlığı ve hastalıkları hizmetlerinin temelini oluşturmaktadır. Tüm çocukların büyüme ve gelişmelerinin izlendiği, sağlıklı olup olmadığının değerlendirildiği, aşı ve sağlık eğitimi gibi koruyucu hekimlik uygulamalarının sunulduğu bir sağlık hizmetidir.

Bu hizmetten yararlanmak her çocuğun en doğal hakkıdır. Sağlam Çocuk izleminde amaç; sağlıklılığı sürdürmek, bebek ve çocuk ölümlerini, hastalık, sakatlıklan azaltmak ve önlemektir. İzlem içerisinde çocukların yaş ve özelliklerine uygun gelişimin değerlendirilmesi ve desteklenmesi, taramalar, aşılama hizmetleri, beslenme gibi çocuk sağlığı içim yaşamsal konularda ailelere danışmanlık ve gelişim için önemli vitamin mineral destekleri yer almaktadır.

Halen Ülkemizde doğan her bebekten alınan topuk kanı ile, zeka geriliğine ve ağır sekellere neden olabilecek fenilketonuri, konjenital hipotroidi, biyotinidaz eksikliği, kistik fıbrozis hastalıkları taranmaktadır. İşitme Kayıpları görme kusurları ile bazı göz hastalıları ve kalça çıkıklığı açısından taranarak erken tanı ile tedavi edilebilmektedir.  Bakanlığımız tarafından çocuk sağlığının geliştirilmesine yönelik tüm bu çalışmalar ücretsiz olarak topluma sunulmaktadır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM