• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZİ PSİKOSOSYAL DESTEK VERİYOR

SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZİ PSİKOSOSYAL DESTEK VERİYOR

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlıklı Yaşam Merkezi, Yozgat Şehir Hastanesi ve İlçelerde Psikososyal Destek Ekipleri Kurdu.

Yaşanan deprem felaketi sonrası afetten etkilenen iller ve afetzedelerin gittikleri illerde psikososyal destek hizmetleri veriliyor.

Bu kapsamda, Yozgat’ta Psikolog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimcilerin yer aldığı toplamda 28 kişiden oluşan, 8 tane Psikososyal Destek Müdahale ekibi oluşturuldu.

Bu ekipler Yozgat İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Yozgat Şehir Hastanesi, Boğazlıyan Devlet Hastanesi, Yerköy Devlet Hastanesi, Şefaatli Devlet Hastanesi, Akdağmadeni Şehit Babacan Devlet Hastanesi, Sorgun Devlet Hastanesi, Sarıkaya Devlet Hastanesi, Yozgat Merkez Sağlıklı Hayat Merkezinde hizmet veriyor.

Verilen hizmetler doğrultusunda hastanelere başvuru yapan ve psikososyal destek personellerine yönlendirilen depremzede vatandaşlarla ilk görüşme gerçekleştiriliyor.

Yapılan görüşme sonrası depremzede vatandaşların ihtiyaçlarına göre hastane içinde bilgilendirme ve  yönlendirme yapılırken, Depremzede vatandaşların psikolojik durumuna göre ilgili psikologlar ve uzman psikiyatri doktoruyla görüşme seansları planlanıp ve planlanan bu seanslarda genel psikososyal durumunun iyileştirilmesi, depresyon ve anksiyetenin etkilerinin kontrol altına alınarak azaltılmasının amaçlanmasına yönelik hizmet veriliyor.

İl merkezimizde bulunan Yozgat Şehir Hastanesi’nde bu amaca yönelik acil biriminde  psikososyal destek müdahale odası oluşturularak, gün içerisinde 08-00  saatleri arasında depremzede vatandaşlara yönelik hizmet sunuluyor.

Ayrıca Şehir Hastanesinin  4. katında  yer alan oyun odalarında depremzede ailelerin çocuklarına yönelik olarak ergoterapist desteği sağlanıyor.

Öte yandan Psikososyal Destek Hizmeti çerçevesinde bugüne kadar  toplamda 281 depremzede vatandaşa hizmet verildş, bu vatandaşlardan 219’una psikiyatrik destek hizmeti gerçekleştirildi.

Ayrıca; Ekipler, hastane içi ve saha çalışmalarının raporlarını günlük olarak İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı birimine iletmekte ve Ruh Sağlığı Birimi tarafından günlük Ruh Sağlığı Dairesi Başkanlığına gönderim yapılıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM