• DOLAR
  %-0,01
 • EURO
  %-0,08
 • ALTIN
  %0,03
 • BIST
  %1,05
SALEB ARTIK TESCİLLİ

SALEB ARTIK TESCİLLİ

Akdağmadeni yöresinde yetişen Saleb ‘Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ alarak tescillendi.

Yapılan araştırmalar sonucunda ülkemizin en kaliteli salebi olan Akdağmadeni Salebinin menşe adı türünde ‘Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ni alarak Akdağmadeni kültürü, doğası ve turizmi için büyük bir adım atıldı.

Yozgat’ın Akdağmadeni Belediyesi tarafından yapılan yoğun çalışmalar sonucunda ilçenin en önemli değerlerinden olan Akdağmadeni Salebi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından menşe adı türünde Coğrafi İşaret Tescil Belgesi almaya hak kazandı.

Akdağmadeni Salebinin marka değerini arttırmak, türünün korunarak gelecek nesillere ulaşmasını sağlamak için yapılan çalışmaların en önemli ayağı olan Akdağmadeni Salebinin patentinin alınması çalışmaları sonucunda Akdağmadeni Salebinin patent başvurusu olumlu karşılanarak menşei türünde tescil belgesi aldı.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan tarafından Belediye Başkanı Uzm.Dr. Nezih Yalçın’a Akdağmadeni Salebi Coğrafi İşaret Tescil belgesi takdim edildi.

Türk Patent ve Marka Kurumunda düzenlenen programda bir açıklama yapan Akdağmadeni Belediye Başkanı Uzm.Dr. Nezih Yalçın, “Yapılan araştırmalar sonucunda ülkemizin en kaliteli salebi olan Akdağmadeni Salebinin menşe adı türünde Coğrafi İşaret Tescil Belgesini alarak Akdağmadeni kültürü, doğası ve turizmi için büyük bir adım daha atmış bulunuyoruz.

Menşe adı ülkemizde sadece kendi bölgesinde yetişen ve bölgeye has ürünlere verilen çok önemli bir işarettir. Mahreç işaretinden farklı olarak tüm dünyada saleple ilgili yapılan aramalar bundan sonra  Akdağmadeni ilçesini işaret edecektir.

Bu yolla ilçemizin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımını yapıp ticari gelir elde edilmesine katkı sunarken marka değerinin arttırılmasını da sağlayacağız. Tescil sürecinde bu önemli coğrafi işaretin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen Yozgat Valimiz  Ziya Polat, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ve Oran Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci, Oran Yozgat İl Koordinatörü Memiş Sezen’e teşekkür ediyorum. İlimiz ve ilçemize katma değer sağlayacak bu önemli gelişmenin hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM