• DOLAR
  %-0,09
 • EURO
  %-0,07
 • ALTIN
  %-0,09
 • BIST
  %5,16
ŞANLI ZAFERİ KUTLADIK

ŞANLI ZAFERİ KUTLADIK

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. Yıldönümü ilçemizde de coşku içerisinde kutlandı.

İlçemiz Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunması ile başlayan programa Boğazlıyan Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde devam edildi.

Programa; Boğazlıyan Kaymakamı Recep Aydın, Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Boğazlıyan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Cihat Ateş, Askerlik Şubesi Personel Astsubay Fatih Yaman, Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Ergün Yalçın, şehit yakınları, gaziler, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Boğazlıyan Askerlik Şubesi Personel Astsubay Fatih Yaman, yaptı.

“Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan ve yüce Türk milletinin kahraman evlatlarınca verilen bir büyük mücadelenin adıdır Çanakkale” diyen Yaman, “Çanakkale boğazına denizden geçemeyeceğini anlayan düşmanın karadaki harekâtı da başarısız olmuş ve kahraman Türk askeri düşman güçlerine “Çanakkale Geçilmez” dedirtmiştir.

Böyle bir başarı sadece işgalcilerin güç ve gururunu değil, milletimizin makûs talihini de yenmiştir. Bu çetin mücadelede düşman güçlerinin dikkate almadıkları bir nokta vardı. O da sadece silahlar değil, onu kullanan insan ve iman gücüyle beslenen inançtı işte Edremitli Seyit Onbaşı’da 270 kiloluk top mermilerini namluya sürerek adını tarihe yazdıranlardan olmuştur. Bu güç başka neyle açıklanabilir ki?… bu inançtır ki esaret  zincirini boynuna takmamış, bağımsızlığı namus ve şeref addetmiş bir ulusun istiklal ve onurunu kurtarmıştır.

Türk’ün ateşten gömlek giydiği bu var olma mücadelesinde yüce Türk milleti topuyla, tüfeğiyle, kanıyla bayraklaştırmak istediği bağımsızlığı, karşısındaki muazzam güce rağmen, yılmadan ve fedakârca kazanmıştır.

Türk vatanının kutsallığını, Türk milletinin namusunu ve Türk bayrağının şanını canından üstün tutan aziz şehitlerimiz; sizleri bizden ayıran ölüm, size olan bağlılığımızı asla koparamayacak, kutsal emanetiniz olan Türk vatanı, ilelebet Türk kalacaktır. Sizlere söz veriyoruz ki; Çanakkale’ler sonsuza dek geçilemeyecek. Gök kubbeden Ayyıldızlı al bayrak hiç inmeyecek, dünya var oldukça bu topraklar Türk yurdu olmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncülerle, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun. Vatan size minnettardır.” ifadelerini kullandı.

Programda daha sonra Şehit Seyit Yalçın Ortaokulu tarafından hazırlanan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri düzenlendi. Program sonunda; ilçe protokolü şehitlik ziyaretinde bulunarak, Kuran-ı Kerim tilaveti okundu, Çarşı Camiinde şehitlerimiz için mevlit ve hatim duası yapıldı.

ŞEHİT YAKINLARI YEMEKTE BULUŞTU

Boğazlıyan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Şehit Aileleri ve Gazilere Vefa Bürosu’nca düzenlenen yemekte Kaymakam Recep Aydın, misafirler ile yakından ilgilenerek, aileler ile bir süre sohbet etti, talep ve sıkıntılarını dinledi.

Kaymakam Aydın, “Bugün Şehit ailelerimiz ve Gazilerimiz ile birlikteyiz. Devletimiz bugün dünden daha kuvvetli ve sağlam bir irade ile şehit aileleri ve gazilerine sahip çıkıyor. Bizler de bu noktada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde oluşturulan Şehit Aileleri ve Gazilere Vefa Bürosu ile şehit ailelerimiz ve gazilerimizin her zaman yanında olmaya, onların sorunlarının çözümü noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM