• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ŞAP HASTALIĞI UYARISI!

ŞAP HASTALIĞI UYARISI!

“Şap Hastalığına Karşı Aşılama Kampanyası Başlıyor: Büyükbaş Hayvanlarınızı Koruyun”

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, büyükbaş hayvanlarda görülen ve hızla bulaşabilen, bazen ölümle sonuçlanabilen Şap Hastalığına karşı önemli bir uyarıda bulundu. Şap Hastalığı’nın büyükbaş hayvanlarda ciddi verim kayıplarına ve gebe hayvanlarda yavru atmalara neden olabileceği belirtildi.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, büyükbaş hayvanlarda sıkça görülen ve ölümcül sonuçlar doğurabilen Şap Hastalığına karşı bir aşılama kampanyası başlattı. Hastalığın büyükbaş hayvanlarda hızla yayılabilen bir viral hastalık olduğuna dikkat çekildi.

Hasta hayvanlarda ciddi verim kayıplarına yol açabilen Şap Hastalığı aynı zamanda gebe hayvanlarda yavru atmalara da neden olabilir. Bu nedenle yetiştiricilere, bu ölümcül hastalıktan korunmak için büyükbaş hayvanlarını aşılatmaları çağrısı yapıldı.

Müdürlük tarafından yapılan açıklamada, bu viral hastalığın etkilerine dikkat çekilerek, yetiştiricilere Şap Hastalığına karşı aşılatmaları çağrısı yapıldı. İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine yardımcı olmanın büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Şap Hastalığı tedavi maliyetinin yüksek olduğuna dikkat çekilen açıklamada, hastalıktan korunmanın en etkili yolu olan aşılamanın yılda en az 2 kez tüm büyükbaş hayvanlara yapılması gerektiği ifade edildi. Aşılamaların gebe hayvanlarda herhangi bir yan etkisi olmadığına da vurgu yapıldı.

İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine yardımcı olmanın büyük önem taşıdığı vurgulanarak, aşılama kampanyası süresince yetiştiricilerin tüm büyükbaş hayvanlarını aşılatmaları istendi. Şap Hastalığına karşı aşılamaların tedavi maliyetine kıyasla oldukça ekonomik olduğu ve gebe hayvanlarda herhangi bir yan etkisi bulunmadığı belirtildi.

Şap Hastalığına karşı aşılama kampanyasının başlatılması, Yozgat’ta büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin hayvanlarını bu ölümcül hastalıktan koruma fırsatı sunuyor. Hayvan sağlığına büyük önem veren yetiştiricilere, aşılamaların düzenli olarak yapılması tavsiye ediliyor.

Şap Hastalığına karşı aşılamalar, hayvanlarını sağlıklı ve verimli tutmak isteyen çiftçiler için bir koruyucu kalkan görevi görüyor. Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, bu konuda yetiştiricilere destek olmaya devam edeceğini belirtti. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM