• DOLAR
  8,6619
  %-0,03
 • EURO
  10,1842
  %0,23
 • ALTIN
  490,67
  %-0,17
 • BIST
  1.392
  %-1,94
SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİMİZİ ANDIK

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİMİZİ ANDIK

Şehadetlerinin 104. yılında; vatan, namus ve mukaddesat uğruna canlarını feda eden Sarıkamış şehitlerimizi, aziz hatıralarıyla yâd ettik…

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Sarıkamış Harekâtının 104. yılı etkinlikleri kapsamında tüm Türkiye’de olduğu gibi Yozgat’ta da şehitleri anma yürüyüşü düzenledi.

Birinci  Dünya Savaşı sırasında 90 bin askerin hiç kurşun atmadan şehit düştüğü Sarıkamış’ta düzenlenen Şehitleri anma merasimleri kapsamında Yozgat’ta düzenlenen yürüyüş büyük bir katılımla yapıldı.

“Vefakâr Gençlik, Fedakâr Ecdadını Unutmayacak” sloganıyla Sarıkamış yürüyüşüne katılan ve okunan Kuran-ı Kerim’i dinleyen ve dualara eşlik eden kalabalık, Şehitlerine olan manevi görevini yerine getirmenin hazzını yaşadı.

14 Aralık 1914 de Kars’ın Sarıkamış İlçesinde yaşamını yitirmiş olan Şehitlerimiz için anma programı düzenlendi.

Rıza Kayaalp Spor Salonu önünde başlayan ve Cumhuriyet meydanında sona eren yürüyüşe yüzlerce vatandaş katıldı. Cumhuriyet meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından aziz şehitlerimizin ruhları için Kur’an-ı Kerim okunarak dua edildi.

Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Belediye Başkanı Kazım Arslan’ın da katıldığı yürüyüşte Vali Yardımcısı Çakır, Sarıkamış şehitlerinin düşmanla savaşamadıklarını, tabiatın sert ve haşin yüzüyle şehit olduklarını hatırlattı.

Çakır, “Aziz ve necip büyük Türk milletinin birliği, bütünlüğü, varlığı için Türk milletinin her ferdi en tatlı varlığı olan canını her zaman verebilmeye hazırdır. İster düşmanla karşı karşıya olsun, ister tabiatın en sert şartlarına karşı olsun.

Bu vatan topraklarının kutsallığı ve bütünlüğü için her zaman savaşmaya, her türlü tehlikeye karşı göğüs germeye gerekirse canımızı vermeye hazır olduğumuzun bir göstergesidir. Bu nedenle Sarıkamış şehitlerinin anılması hakikaten milletimiz için çok büyük bir anlam teşkil ediyor” dedi. Gençlik ve Spor İl Müdürü Rasim Parlak ise, ecdadımıza gerekli vefayı göstermek, birlik, beraberliğimizi, vatan ve millet sevgimizin bir ifadesi olarak burada olduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu, şehitler için dua edildi. Duanın ardından katılımcılara süt ve simit ikramında bulunuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM