• DOLAR
  13,5922
  %-0,58
 • EURO
  15,4346
  %-0,59
 • ALTIN
  778,35
  %-0,01
 • BIST
  1.810
  %0,05
Sedef; Maden İşçilerinin Sorununu Meclise Taşıdı

Sedef; Maden İşçilerinin Sorununu Meclise Taşıdı

MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, Sorgun ilçesinde faaliyet gösteren bir madencilik firmasında çalışan maden işçilerinin işsiz kalmaması gerektiğini söyledi.

Sorgunlu maden işçilerine sahip çıkan Sedef, işletmede 136 personel bulunduğunu ve firmanın yaptığı jeolojik etüt neticesinde yer altı madenciliği yürütmeme kararı aldığını, açık işletmeye dönme hazırlığı yaptığını belirtti.

Sedef, tasfiye sürecine giren şirketin işçi maaşlarının da geç ödendiğine dair iddialar olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti.

“Yer altında çalışan işçi kardeşlerimizin yer üstünde hafriyat şeklinde çalışmasına devam eden şirket üzerinde çalıştırılarak mağdur edilmemesi sözlü olarak personele ifade edilmektedir. Yeraltında kazma kürek ile çalışan personelin iş makinesi ya da hafriyat kamyonu kullanamayacağı düşünüldüğünde ne çeşit bir iş verilerek istihdam devam ettirilecektir buda ayrıca bir merak konusu.

Devlet yatırımlarının neredeyse hiç olmadığı ilde bu tür işletmelerin de kapatılarak ya da küçülmeye giderek istihdamın azaltmasının ilin geleceği açısından büyük bir tehdit oluşturduğuna dikkat çeken Sedef, “Sürekli göç veren ilimize bu işçilerin işten çıkarılarak ya da başka illerdeki işletmelerde istihdama zorlanarak şehrimizi terk etmeleri kabul edemeyeceğimiz bir durumdur” şeklinde konuştu.

Milletvekili Ethem Sedef, konuyla ilgili Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi de verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM